اخبار 15 مرداد 1400 - 3 سال پیش زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0

محموله جدید خراسان جنوبی شامل چه واکسن‌هایی است؟

محموله جدید خراسان جنوبی شامل چه واکسن‌هایی است؟

  معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: محموله جدید واکسن کرونا اوایل هفته آینده وارد خراسان جنوبی می‌شود که ۱۳ هزار دُز آن از نوع سینوفارم است.

کامبیز مهدی‌زاده، پنجشنبه شب ۱۴ مردادماه درباره آخرین وضعیت واکسیناسیون کرونا در خراسان جنوبی به رسانه‌های گروهی گفت: تزریق واکسن کرونا براساس موجودی واکسن است و با توجه به اینکه در محموله قبلی تعداد واکسن سینوفارم کمتر از کوو برکت بود، روز چهارشنبه واکسن سینوفارم به اتمام رسید.
به گزارش ایسنا، وی افزود: در محموله بعدی ۱۳ هزار دز واکسن سینوفارم به احتمال زیاد روز شنبه در دسترس ما قرار خواهد گرفت و روز یکشنبه توزیع می‌کنیم لذا کسانی که متقاضی این نوع واکسن هستند از روز یکشنبه می‌توانند به مراکز واکسیناسیون مراجعه و واکسن سینوفارم را دریافت کنند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند بیان کرد: با پیگیری انجام شده محموله جدید شامل حدود ۳۰ هزار دز واکسن کرونا هفته آینده به استان وارد می‌شود که با ورود این محموله، واکسیناسیون در استان سرعت بیشتری می‌گیرد.
وی گفت: گروه‌های سنی و شغلی که اعلام شده است از طریق سایت سلامت، اقدام به نوبت‌گیری کنند و بعد از تزریق واکسن به هیچ وجه رعایت پروتکل‌های بهداشتی را فراموش نکنند.
مهدی‌زاده افزود: حتی برای افرادی که نوبت دوم تزریق واکسن را انجام داده‌اند ممکن است ایمنی ایجاد نشده باشد یا اگر ایمنی ایجاد شود، بیماری به صورت خفیف یا بدون علامت در آنها بروز پیدا کند و باعث انتقال به دیگران شود.
وی درباره واکسیناسیون ورزشکاران و داوران مسابقات ورزشی گفت: هنوز دستورالعملی در این زمینه دریافت نکردیم و به محض اینکه در وزارت بهداشت تصمیمی برای واکسیناسیون این افراد اتخاذ و واکسن مورد نیاز تامین شود، اقدام خواهیم کرد.
رییس مرکز بهداشت خراسان جنوبی اظهار داشت: هر گروه سنی یا شغلی که اعلام می‌شود بعد از تامین واکسن آن اقدام به نوبت‌دهی و تزریق واکسن می‌کنیم.
وی افزود: مادران شیرده اگر بیماری زمینه‌ای خاص یا مشکلی از قبل داشتند به پزشکی که در مراکز واکسیناسیون وجود دارد، مراجعه کنند و به صورت خاص مشورت بگیرند، اما به صورت عمومی مشکلی برای تزریق واکسن وجود ندارد.
مهدی‌زاده گفت: امیدواریم با ثبت‌نام گروه‌های سنی جدید یعنی متولدین ۱۳۵۷ به قبل، هرچه سریع‌تر بتوانیم گروه‌های هدف را واکسینه کنیم.
وی اظهار کرد: براساس ابلاغیه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، گروه‌های جدید به گروه‌های هدف واکسیناسیون اضافه شدند که شامل اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها، معلمان، خبرنگاران و اصحاب رسانه، داوطلبان جمعیت هلال احمر، کارکنان و قضات دادگستری‌ها، رانندگان حمل و نقل عمومی و کارکنان بانک‌ها هستند که به تدریج واکسیناسیون آنان انجام می‌شود.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند درباره آخرین وضعیت بیماری کووید ۱۹ در خراسان جنوبی گفت: در ۲۴ ساعت گذشته ۳۳۰ آزمایش مولکولی تشخیص کرونا در استان انجام شد که ۱۵۰ بیمار جدید شناسایی شدند و ۲۹ مورد بستری و ۱۲۱ مورد سرپایی هستند.
وی افزود: از این تعداد ۵۷ مورد از بیرجند، قاینات ۵۱ مورد، بشرویه ۲ مورد، خوسف ۴ مورد، سرایان و سربیشه هر کدام ۷ مورد، فردوس ۱۰ مورد، طبس ۹ مورد و نهبندان ۳ مورد جدید شناسایی شد.
مهدی‌زاده گفت: همچنین در شبانه‌روز گذشته ۵۹۴ تست سریع (RT) انجام شد که از این طریق هم ۱۸۵ بیمار مبتلا به کرونا شناسایی شدند.
وی بیان کرد: به این ترتیب ۳۳۵ بیمار مبتلا به کرونا در شبانه‌روز گذشته از طریق انجام آزمایش‌های مولکولی و سریع در خراسان جنوبی شناسایی شده‌اند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند افزود: در حال حاضر ۳۶۴ بیمار با علائم تنفسی در بیمارستان‌های خراسان جنوبی بستری هستند که ۲۲۰ نفر دارای تست کرونا مثبت بوده‌اند و از این تعداد ۲۰ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند که حال پنج نفر وخیم است.
وی گفت: در شبانه‌روز گذشته ۸۰ بیمار با علائم تنفسی در بیمارستان‌های استان پذیرش شدند و در همین مدت ۵۷ بیمار شامل ۳۴ بیمار کرونا مثبت با حال عمومی خوب از بیمارستان‌ها ترخیص شدند.
مهدی‌زاده گفت: همچنین در ۲۴ ساعت گذشته با ثبت هفت مورد فوت جدید تعداد فوتی‌های کرونا در استان به ۹۷۴ نفر رسید.
وی خاطرنشان کرد: در صورتی که روند مبتلایان همچنان رو به افزایش باشد در هفته‌های آینده نظام سلامت استان در این زمینه با مشکل مواجه خواهد شد.
منبع: ايسنا
مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *