اخبار 13 شهریور 14002:52 ب.ظ زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0

سرو غذا در پیاده‌روهای استان مرکزی مساوی با پلمب رستوران

سرو غذا در پیاده‌روهای استان مرکزی مساوی با پلمب رستوران

  رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: در صورتی که رستوران ها در پیاده رو غذا سرو کنند، پلمب می‌شوند.

دکتر سید محمد جمالیان ۱۳ شهریورماه در جلسه ستاد مدیریت بیماری کرونا در استان مرکزی با اشاره به اینکه در حال ‌حاضر چهار استان آذربایجان‌غربی، زنجان، کردستان و مرکزی با سیر صعودی بیماری کرونا مواجه هستند، بر لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط مردم تاکید کرد.

وی تصریح کرد: ۱۸ ماه است که درگیر کرونا هستیم و همچنان نیز باید با کرونا زندگی کنیم، تمهیدات و برخوردهایی جهت جلوگیری از سرویس‌دهی حضوری در کافه‌تریاها و قهوه‌فروشی‌ها باید صورت بگیرد. در رستوران‌ها با وجود اینکه مساعدت‌هایی جهت سرویس‌دهی در فضای پیاده‌رو و محیط باز صورت گرفت، اما شاهد ازدیاد جمعیت و رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی هستیم.

جمالیان با اشاره به استفاده از استامپ در بانک‌ها، خواستار رسیدگی به این موضوع شد و افزود: وضعیت ناوگان حمل‌ونقل عمومی بهتر شده‌ است، اما همچنان اغلب رانندگان ماسک نمی‌زنند و لازم است برخوردهایی با آنان صورت بگیرد، ورزشگاه‌ها و باشگاه‌های ورزشی در محیط‌های بسته اقدام به فعالیت می‌کنند و اداره کل ورزش‌ و جوانان لازم است بر این موضوع نظارت داشته باشد.

وی با بیان اینکه طی بازدید نظام پزشکی از مطب‌ها شاهد عدم رعایت فاصله‌گذاری‌ها در مطب‌ها هستیم و در این راستا لازم است راهکارهایی ارائه شود و مردم نیز همراهی لازم را داشته باشند، گفت: میزان تزریق واکسن در شهرستان‌ها و مناطق زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی اراک به‌ جز ساوه و خمین به حدود ۴۳۰هزار دوز رسیده که ۱۷۳ هزار نفر دوز اول و ۱۵۷هزار نفر دوز دوم را دریافت کرده‌اند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی با اشاره به گزارشاتی در رسانه ها در خصوص سرقت‌ از مراکز واکسیناسیون عنوان شده اظهار کرد: گزارشاتی از رفت و آمدهای مشکوک به مراکز واکسیناسیون دریافت شده است و فرمانداران باید موضوع را جدی بگیرند، واکسن هایی که سرقت می شوند تا حدود ۶ میلیون تومان به فروش می رسد.

وی با بیان اینکه در دیگر استان ها نیز گزارشاتی دریافت شده است که نباید چنین اجازه ای را داد، گفـت: لازم است که نیروی انتظامی در مراکز حاضر باشد تا امنیت آنها حاصل شود.

وی بر لزوم وجود آمادگی کامل به جهت بازگشایی مدارس تاکید کرد و گفت: قبل از کرونا، در اتاق های خوابگاه های دانشگاه ۴ تا ۵ دانشجو حضور داشتند، اما در حال حاضر می توان از ظرفیت مهمانسراها صنایع و ادارات استفاده کرد چراکه امکان اسکان ۴ تا ۵ دانشجو در یک اتاق خوابگاه وجود ندارد و باید از امروز راهکاری داشته باشیم و حتی در صورت امکان می توان به برخی از دانشجویان که رشته آنها در شهر خودشان فعال است می توان به عنوان میهمان انتقالی داد. البته اگر واکسیناسیون دانشجویان را امروز آغاز کنیم، ایمنی کامل به مهرماه نمی رسد و در واقع ایمنی دو هفته پس از دریافت دوز دوم حاصل می شود.

جمالیان به وضعیت رستوران ها اشاره کرد و گفت: برای رستوران ها همکاری بسیار صورت گرفت و لازم است که از امروز فقط بیرون بر باشند، چراکه دیگر هیچ فضا و تختی برای بستری نداریم، به همین دلیل باید از امروز بیرون بر باشند و اگر در پیاده رو نیز خدمات ارائه کنند قطعا پلمب می شوند.

به گزارش ایسنا، در این جلسه، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک بیان کرد: تعداد موارد مثبت در هفته دوم شهریورماه در استان بالغ بر ۶۵۳۰ نفر بوده است که نسبت به هفته اول ۵ درصد افزایش داشته است.

دکتر علی علیمحمدی با اشاره به کاهش ۹ درصدی موارد فوت ناشی از کرونا در استان که از ۶۶ مورد فوت هفته اول شهریورماه به ۶۰ نفر در هفته دوم رسیده است، گفت: تعداد موارد بستری در استان با ۸ درصد رشد در هفته دوم به ۶۲۸ نفر رسیده است و موارد سرپایی نیز ۵۹۰۲ گزارش شده که ۵ درصد افزایش را نشان می دهد.

منبع: ايسنا

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *