اخبار 21 شهریور 14009:50 ب.ظ زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0

خارطوم اصلاح در مفاد توافقنامه بین سودان و روسیه را ضروری می‌داند

خارطوم اصلاح در مفاد توافقنامه بین سودان و روسیه را ضروری می‌داند

سودان اصلاح توافقنامه ایجاد پایگاه دریایی روسیه در بندر سودان و در سواحل دریای سرخ را ضروری می‌داند.

 به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، منبع آگاه در وزارت دفاع سودان خبر داد، بدین ترتیب سودان از روسیه کمک اقتصادی در شرایط اجاره به مدت پنج سال با امکان امضای توافق برای ۲۵ سال دریافت می‌کند.
این منبع گفت: «وزارت دادگستری سودان اصلاح در مفاد توافقنامه بین سودان و روسیه در خصوص ایجاد پایگاه روسی در بندر سودان در دریای سرخ را ضروری می‌داند؛ توافقی که بین دولت سابق سودان و روسیه حاصل شده است».
به گفته این منبع، دولت سودان برای ارائه محل پایگاه نظامی در ساحل دریای سرخ به روسیه، پرداخت مبلغی به بانک مرکزی سودان طی پنج سال اول استفاده از پایگاه با امکان تمدید توافق به مدت ۲۵ سال درخواست کرده است. وی همچنین خاطرنشان کرد که روسیه به این پیشنهاد سودان پاسخ نداده است.
در ماه ژوئن رئیس ستاد نیروهای مسلح سودان اطلاع داد که کشور قصد دارد توافق مربوط به ساخت پایگاه نظامی روسیه در دریای سرخ را مجددا بررسی کند.
در پایان ماه آوریل، شبکه تلویزیونی العربیه به نقل از یک منبع گزارش داد که سودان توافق ایجاد پایگاه نظامی روسیه در دریای سرخ را که با مقامات قبلی امضا شده بود، تعطیل می‌کند. در پی این امر، سفارت روسیه در خارطوم اعلام کرد که ادعاهای مربوط به تعلیق توافقنامه ایجاد پایگاه دریایی روسیه با واقعیت مطابقت ندارد.
توافق برای ایجاد ایستگاه نیروی دریایی روسیه در سودان در نوامبر ۲۰۲۰ مشخص شد. بر اساس این سند، حداکثر تعداد پرسنل در نقطه دریایی که کار آنها توسط نیروها و وسایل طرف روسی انجام می‌شود از ۳۰۰ نفر تجاوز نخواهد کرد. بیش از چهار کشتی روسی قادر به اقامت همزمان در آنجا نخواهند بود.
منبع: ايسنا
مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *