اخبار 17 مهر 140011:05 ب.ظ زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0

انتقاد برنده نوبل از نحوه برخورد با مهاجران

انتقاد برنده نوبل از نحوه برخورد با مهاجران

«عبدالرزاق گورنا» برنده نوبل ادبیات ۲۰۲۱ معتقد است این شفقت است که باید جای سیم‌های خاردار را در مواجهه با مهاجران بگیرد.

  به نقل از رویترز، روز پنجشنبه، «عبدالرزاق گورنا» نویسنده تانزانیایی به عنوان برنده نوبل ادبیات سال ۲۰۲۱ معرفی شد. این نویسنده می‌گوید مهاجران در اروپا باید حین ورود با مهربانی و دلسوزی مواجه شوند نه سیم‌های خاردار. «گورنا» همچنین معتقد است عملکرد دولت بریتانیا در قبال کسانی که به دنبال پناهنده شدن هستند تاحدودی ناخوشایند است.
«گورنا» که در کتاب‌هایش به کمک شخصیت‌های داستان از میراث استعمارگری سخن می‌گوید زمانی که از آکادمی نوبل با او تماس گرفتند تا او را از برنده شدن مطلع کنند، شوکه شده است.
این نویسنده که متولد زنگبار است، در سال ۱۹۶۸ و زمانی که دانشجو بود به بریتانیا نقل مکان کرد. نخستین رمان او در سال ۱۹۸۷ منتشر شد و او در رمان‌هایش بارها به مردمی که ترک دیار کرده‌اند اشاره کرده است.
گورنا درباره تجربه مهاجرت شاعرانه سخن گفته است؛ درباره تجربه ترک کردن خانواده و ترک کردن همیشگی بخشی از زندگی برای ورود به جامعه‌ای جدید که این مهاجر همواره حس یک خارجی بودن را خواهد داشت.
این نویسنده ۷۳ ساله می‌گوید: «در حال حاضر، به نظر می‌رسد عملکرد دولت بریتانیا درباره کسانی که خواستار پناهنده شدن یا ورود به کشور هستند تاحدودی ناخوشایند است… به نظر می‌رسد برای آن‌ها عجیب است که کسانی قصد دارند از مناطق پر از مشکل به کشوری که موفق است نقل مکان کنند. این چرا باید غافلگیرکننده باشد؟ چه کسی دلش نمی‌خواهد به کشوری که وضعیت بهتری دارد برود؟ پاسخ به این سوال بی‌معنی است.»
او معتقد است آثارش شکاف بین فعالیت آکادمیک در حوزه استعمار و دانش مشترک را پر می‌کنند.
«گورنا» می‌گوید: «این‌جا نقطه‌ای است که داستان می‌تواند نقشی ایفا کند: نه با آموزش بلکه با آگاه‌سازی، با جذب کردن مخاطب، با صحبت کردن درباره موضوعات مختلف، با تشویق مردم به زندگی کردن.»
«گورنا» عزم و شجاعت کسانی را که برای رهایی از کشورهای‌شان و آغاز یک زندگی جدید سفری طولانی را تجربه کرده‌اند تحسین می‌کند.
این نویسنده می‌گوید: «سوالی که باید مطرح شود این است: چه چیز وحشتناکی درباره محل زندگی این افراد وجود دارد که باعث می‌شود چنین کاری بکنند و چنین خطراتی را به جان بخرند؟»
برنده نوبل ادبیات ۲۰۲۱ معتقد است اروپا باید درباره نگرش و راهبردش در خصوص مهاجرت بازنگری کند.
«گورنا» می‌گوید از مهاجرت بی چون و چرا دفاع نمی‌کند اما خصومت درباره مهاجران نباید وجود داشته باشد.
این نویسنده در پاسخ به این سوال که چرا شمار برندگان سیاه‌پوست جایزه نوبل بسیار اندک است می‌گوید دنیا درحال تغییر کردن است.
«گورنا» همچنین اظهار می‌کند: «این حقیقت که افراد غیراروپایی و زنان در موقعیت‌های مشخصی نادیده گرفته ‌می‌شوند اکنون به مسئله‌ای تبدیل شده که مردم به دنبال اصلاح آن هستند. باید منتظر بمانیم و نتیجه آن را ببینیم.»
منبع: ايسنا
مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *