اخبار 18 مهر 1400 - 3 سال پیش زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0

شاعری که حافظه هر ایرانی است

شاعری که حافظه هر ایرانی است

معاون فرهنگی و بین‌الملل موسسه شهر کتاب با ارائه توضیحی درخصوص کارنامه حافظ‌پژوهی، او را شاعری توصیف می‌کند که نامش حافظه و بلکه آیینه هر ایرانی است.

 علی‌اصغر محمدخانی در آستانه روز بزرگداشت حافظ (بیستم مهرماه) در یادداشتی با عنوان «زبور عشق‌نوازی» نوشته است: “بیستم مهرماه با نام شاعری عجین شده است که حافظه و بلکه آیینه هر ایرانی است. نکته‌دان بذله‌گویی که در شأن یار و اغیار خوش می‌نوشت و شعر شکربارش، هنوز هم فارغ از مرزها و قرن‌ها، فضای سینه هر ایرانی را پُر ز صدای خود می‌کند. حافظ از جنبه شعری، هنری و تاریخ ادبی و فکری موقعیت منحصربه‌فردی در تاریخ شعر و زبان فارسی دارد و آن این است که بیشترین تاثیر را از شعر و ادب فارسی و عربی پیش از خود برده است و بیشترین تاثیر را در شعر و ادب پس از خود به جای گذاشته است. موقعیت او در جهان ادبیات پیوسته درتعالی است و بیشترین بحث‌ها را میان منتقدان برانگیخته است. شعر و اندیشه او در جهان نیز در پنج سده گذشته به زبان‌های مختلف منعکس شده است.
در پاسداشت حافظ، سالانه برنامه‌های مختلفی در شیراز و دیگر شهرهای ایران برگزار می‌شود. مرکز فرهنگی شهرکتاب نیز مفتخر بوده است که در سال ۹۳ به مدت یک سال درس‌گفتارهای حافظ را برگزار کند و علاوه‌بر آن، همایش‌هایی را نیز در روز بزرگداشت این شاعر بزرگ برپا دارد. از دیگر اهداف این مرکز درباره حافظ‌شناسی، معرفی کتاب‌های تازه چاپ‌شده در این حوزه است که اغلب آن‌ها بازه زمانی یک سال اخیر را در بر می‌گیرد. گزارش مربوط به این آثار، به قرار زیر است: از میان ۱۱۲ اثر با شمارگان ۱۳۸۰۴۵ نسخه که در طی یک سال گذشته درباره حافظ منتشر شده، ۳۷ بار دیوان او با شمارگان ۷۷۶۶۵  نسخه به چاپ رسیده است که در این میان تصحیح غنی- قزوینی همچنان با فاصله بیشتری از دیگر تصحیحات جلوتر است. چاپ ۴ برگزیده‌ اشعار حافظ، با شمارگان ۲۵۰۰  نسخه و نیز ۱۸ شرح از غزلیات او با شمارگان ۱۲۷۵۰ نسخه از دیگر کتاب‌های منتشرشده در حوزه دیوان حافظ هستند. ۵۳ اثر باقی‌مانده دیگر نیز به نقد و بررسی افکار و آثار حافظ و نیز مقالاتی درباره‌ او اختصاص دارند که با شمارگان ۴۵۱۳۰  نسخه وارد بازار نشر شده‌اند. البته در این سال، برخی آثار پژوهشی گذشته همچنان در صدر آثار هستند و مورد استقبال بوده که از جمله آن‌ها می‌توان به کتاب‌های زیر اشاره کرد:
– عرفان حافظ، مرتضی مطهری
– از کوچه رندان، عبدالحسین زرین‌کوب
– حافظ‌نامه، بهاءالدین خرمشاهی
– ذهن و زبان حافظ، بهاءالدین خرمشاهی
– عرفان و رندی در شعر حافظ، داریوش آشوری
– شرح شوق، سعید حمیدیان
– مکتب حافظ، منوچهر مرتضوی
–  درس حافظ، محمد استعلامی
– حافظ ناشنیده پند، ایرج پزشکزاد
– شاخ نبات، محمدرضا برزگر خالقی”
منبع: ايسنا
مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *