آموزشی 19 مهر 1400 - 3 سال پیش زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0

رکورد کنترل و ثبت اطلاعات پایان‌نامه و رساله در ایرانداک

رکورد کنترل و ثبت اطلاعات پایان‌نامه و رساله در ایرانداک

در دهم مهرماه، تعداد هزار و ۸۴ پایان‌نامه و رساله کنترل شد و رکورد کنترل اطلاعات پارسا در ایرانداک به ثبت رسید.

 بر پایه تبصره ۹ «قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی» مصوب ۳۱ مرداد ۱۳۹۶ مجلس شورای اسلامی و آیین‌نامه اجرایی آن (مصوب ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ هیئت وزیران)؛ همه دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، و مؤسسه‌های آموزش ‌عالی و پژوهشی دولتی و غیردولتی باید تمام‌متن پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دانشجویان تحصیلات تکمیلی خود را که طبقه‌بندی ندارند، در پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک)، همانندجویی و تمام‌متن پیشنهاده‌ها، پایان‌نامه‌ها، و رساله‌های خود را ثبت کنند.
ایرانداک برای انجام بخش ثبت در این قانون، «سامانه ملی ثبت پیشنهاده‌ها، پایان‌نامه‌ها، و رساله‌ها» را راه‌اندازی کرده است. دانشجویان پس از تصویب پیشنهاده، به این سامانه مراجعه و اطلاعات پیشنهاده خود را ثبت و شناسه ره‌گیری دریافت می‌کنند. پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها نیز پس از ثبت و بارگذاری فایل تمام‌متن و تأیید ایرانداک، آماده پذیرش دانشگاه می‌شوند. دریافت شناسه ره‌گیری به‌منزله ثبت پایان‌نامه یا رساله در سامانه است و دانشجو باید آن را برای گام‌های بعدی به مؤسسه محل تحصیل اعلام کند. سپس دانشگاه وارد سامانه می‌شود و اطلاعات دانشجو را بررسی و اگر تأیید کند، فرایند ثبت به پایان می‌رسد.
مدارک یاد شده در ایرانداک، سازمان‌دهی و در چارچوب مقررات در پایگاه اطلاعات علمی ایران (گنج) به نشانی  Ganj.irandoc.ac.ir در اختیار همگان گذارده می‌شود.
بنابر اعلام روابط عمومی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران؛ در نیمه نخست سال ۱۴۰۰، شمار ۳۴ هزار و ۲۲۴ پارسا در ایرانداک تایید و شمار ۱۸ هزار و ۹۹۹ مدرک تایید نشده‌اند.
منبع: ايسنا
مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *