اخبار 12 24 آبان 14007:36 ب.ظ زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0

مذاکرات مستقیم در پکن و کنفرانس جهانی صلح؛ طرح ۳ بندی چین برای فلسطین

مذاکرات مستقیم در پکن و کنفرانس جهانی صلح؛ طرح ۳ بندی چین برای فلسطین

وزیر خارجه چین در سفر خود به مصر ابتکار عمل سه بندی را برای اجرای راه حل دو کشوری و حل و فصل مساله فلسطین ارائه کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم، وانگ یی، وزیر خارجه چین در سخنانی در جریان سفر به مصر و دیدار با همتای مصری خود و دبیرکل اتحادیه عرب اظهار کرد: صلح نمی‌تواند بدون یک مبنای عادلانه پایدار باشد و تأسیس کشور مستقل فلسطین نباید به شکل نامحدود به تعویق بیفتد.

وی خواستار تلاش همه طرف‌های مرتبط با مساله فلسطین و جامعه جهانی برای پیشبرد “راه حل دو کشوری” بر اساس قطعنامه‌های سازمان ملل شد.

وانگ یی در ادامه پیشنهاد سه بندی را برای اجرای راه حل دو کشوری و حل و فصل مساله فلسطین ارائه کرد و افزود: بند نخست این پیشنهاد تقویت اقتدار تشکیلات خودگردان فلسطین، اعطای اختیار به آن برای انجام وظایف ملی در زمینه‌های امنیتی، مالی و سایر زمینه‌ها برای دستیابی به مدیریت و کنترل موثر بر سرزمین‌های اشغالی و خودمختار فلسطین است.

وی تصریح کرد: بند دوم شامل حمایت از همه گروه‌های فلسطینی برای تقویت همبستگی و دستیابی به آشتی داخلی از طریق رایزنی‌ و گفت‌وگو و تشکیل یک موضع واحد برای مذاکره درباره راه حل مساله فلسطین می‌شود.

وزیر خارجه چین درباره بند سوم پیشنهاد پکن نیز گفت: ضرورت تشویق فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها به از سرگیری گفت‌وگوهای صلح بر اساس راه حل دو کشوری. چین از نمایندگان هر دو طرف برای آمدن و مذاکره مستقیم در پکن استقبال می‌کند و خواستار تشکیل کنفرانس صلح جهانی به رهبری سازمان ملل متحد، با مشارکت اعضای دائمی شورای امنیت و همه کسانی است که درگیر روند صلح خاورمیانه هستند.

منبع:ایسنا

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *