اخبار 15 27 آبان 14002:38 ب.ظ زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0

تجلیل آستان قدس رضوی از خادمان و واقفان کتاب و کتاب‌خوانی

تجلیل آستان قدس رضوی از خادمان و واقفان کتاب و کتاب‌خوانی

ایسنا/خراسان رضوی آیین تجلیل از خادمان و واقفان کتاب و کتاب‌خوانی با حضور تولیت آستان قدس رضوی در حرم مطهر امام رضا(ع) برگزار شد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید جلال حسینی، رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در این مراسم برخی از دستاوردهای این سازمان را تشریح کرد و گفت: کتابخانه‌های آستان قدس از روزمرگی خارج شده و نقشه راه مدونی را برای قدم نهادن در تحقق توصیه‌های مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب ترسیم کرده است.

توجه به اصل راهبردی توسعه کتابخانه‌ها

وی افزود: توسعه کتابخانه‌ها یک اصل است. افتتاح پنجاه و هفتمین کتابخانه وابسته به آستان قدس رضوی در یکی از مناطق کم‌برخوردار مشهد نیز تازه‌ترین اقدام انجام شده در این حوزه به شمار می‌رود. همچنین رویکرد تحولی کتابخانه‌های آستان قدس رضوی برای تبدیل شدن به یکی از معتبرترین پایگاه‌های استنادی در کشور و منطقه وجود دارد که این مهم با وجود نیروهایی متعهد و کارآمد در کنار منابع غنی مجتمع شده در این سازمان قابل تحقق خواهد بود.

رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی تصریح کرد: همچنین 20 دفتر مشاوره در کتابخانه‌های وابسته به آستان قدس رضوی راه‌اندازی شده است که این فرایند گامی در راستای تبدیل شدن کتابخانه‌ها به مراکز کتاب‌درمانی خواهد بود که می‌تواند بسیاری از مسائل در هم تنیده را حل و فصل کند.

حسینی ادامه داد: تمامی این رویکردها در کتابخانه‌های آستان قدس رضوی با همراهی واقفان انجام شده و در کنار آن‌ها، خادمیاران کتاب نیز نقش به‌سزایی در توسعه فرهنگ کتاب‌خوانی دارند.

حال کتاب‌خوانی خوب است

حجت‌الاسلام‌والمسلمین علی‌اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی نیز در این مراسم به استقبال مردم از کتاب در ایام کرونا اشاره کرد و گفت: علی‌رغم تبلیغات منفی در این خصوص، طی دوره کرونا حجم خرید کتاب از کتاب‌فروشی‌ها افزایش یافته و وضعیت کتاب‌خوانی در جامعه خوب است.

وی  ضمن تبیین دستاوردهای این نهاد در توسعه فضای مطالعاتی استان افزود: افتتاح کتابخانه مرکزی امام خمینی(ره) در مشهد به عنوان بزرگ‌ترین کتابخانه عمومی کشور یکی از دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی بوده و تأثیر قابل توجهی در ترویج فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی داشته است.

سبزیان توسعه کتابخانه‌های عمومی در 4 شاخص عضویت، امانت، منابع و متراژ را چشمگیر ارزیابی و تصریح کرد: آنچه در فعالیت‌های این نهاد دارای اهمیت است ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی در کنار توسعه فضای مطالعاتی است.

بر اساس گزارش روابط عمومی آستان قدس رضوی، در پایان این مراسم دکتر وحیدی مهرجردی واقف مجتمع فرهنگی و کتابخانه میبد یزد، حجت‌الاسلام‌والمسلمین شاکر اردکانی واقف کتاب، مریم عرفانیان نوروززاده مؤلف 57 عنوان کتاب دفاع مقدس و خادمیار کتاب، محمدرضا آقایی پاکبانی که ۱۲ هزار جلد کتاب را مطالعه کرده است، دکتر محمدمهدی رکنی چهره برجسته علمی، حجت‌الاسلام علی شاملو، مدیر موسسه فرهنگی کتاب‌رسان، نماینده انتشارات امام و نماینده انتشارات مقدم با حضور تولیت آستان قدی رضوی مورد تقدیر قرار گرفتند.

منبع: ايسنا

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *