اخبار 25 8 آذر 14009:26 ب.ظ زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0

انتشار اوراق سلف برق صادراتی

انتشار اوراق سلف برق صادراتی

امروز ‌بالغ بر ۱۵ هزار میلیارد ریال اوراق سلف موازی استاندارد برق صادراتی شرکت برق منطقه ای گیلان در بازار مشتقه بورس انرژی ایران و در نماد «سبرق۰۲۱» عرضه می شود.

به گزارش ایسنا،   این نوع اوراق برای نخستین بار در بازار سرمایه ایران منتشر می شود و می تواند فرصتی مهم برای تامین مالی شرکت ها باشد.

در این راستا، علی نقوی، مدیرعامل بورس انرژی، با بیان اینکه شرکت توانیر برای نخستین بار اقدام به تامین مالی از طریق انتشار اوراق سلف از بازار سرمایه می کند، گفت: همچنین در خصوص برق  صادراتی  نیز اولین تجربه را خواهیم داشت و پیش از این اوراقی مبتنی بر این موضوع منتشر نشده است.

وی به برخی ویژگی‌های اوراق سلف موازی استاندارد اشاره کرد و گفت: مبتنی بودن بر دارایی و نقدشوندگی بالا از جمله مزایای این اوراق است.  همچنین اوراق مزبور، ابزاری  مناسب  برای  پوشش  ریسک  تولیدکنندگان به شمار می آید.

مدیرعامل بورس انرژی افزود: بنگاه های اقتصادی و بخش خصوصی می توانند با توجه به تنوع بالای ابزارهای موجود در بازار سرمایه،  تامین مالی مناسبی را از این بازار داشته باشند.  به طوریکه  در  این میان هدف اصلی شرکت توانیر از انتشار اوراق سلف موازی استاندارد برق صادراتی،  تامین نقدینگی مورد نیاز برای احیای خطوط است.

به گفته نقوی و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان بورس،  انتظار می رود عرضه مزبور ،  دروازه ای  جدید  برای  تامین  مالی  پیش روی  شرکت ها  باز کند و در سال ۱۴۰۰ بتوانند استفاده بهینه  از  فرصت‌های  موجود  در بورس ها و بازار سرمایه ایران داشته باشند.

بر اساس این گزارش،  قرارداد سلف یا عقد سلف قراردادی است که در آن عرضه‌کننده بخشی از دارایی پایه را به ازای بهای نقد و مطابق قرارداد سلف به فروش می‌رساند تا در دوره تحویل به خریدار تسلیم کند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *