اخبار 28 12 آذر 14009:20 ب.ظ زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0

رویکرد تمدنی به جامعه اسلامی، وحدت گرا است

رویکرد تمدنی به جامعه اسلامی، وحدت گرا است

ایسنا/قم رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم اظهارکرد: وی افزود: رویکرد دوم توجه به امت واحد اسلامی و رویکرد تمدنی دارد که جهان اسلام را یک مجموعه هم سرنوشت و هم مقصد می داند و نگاه وحدت گرایانه بر آن غلبه دارد.

حجت الاسلام و المسلمین واعظی، رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، در آیین اختتامیه همایش بین الملی گام دوم انقلاب و جهان اسلام عنوان کرد: این همایش نتیجه یک کار گروهی با همیاری بخش های مختلف بود که انجام این کار بزرگ و فاخر در مدت زمان کوتاه نشان دهنده ظرفیت بالای دفتر تبلیغات اسلامی است.
وی ادامه داد: دو نظریه کلان دررابطه با تعاملات وجود دارد که در نظریه اول باید صرفا به منافع کشور و ملت خود بیاندیشیم که این رویکرد گاهی رنگ ملی گرایانه و گاهی مذهبی به خود می گیرد.
وی بابیان اینکه تقویت تشیع، افزایش اقتدارشیعه، بی توجهی مشکلات به سایر مذاهب و… از تفکرات مذهبی گرایانه این نظریه است، اظهار کرد: در جلوه ملی گرایانه با یک دیدگاه واقعه گرایانه باید به منافع ملی خود بیاندیشیم که در برخی کشورهای عربی نیز شاهد آن هستیم.
وی افزود: رویکرد دوم توجه به امت واحد اسلامی و رویکرد تمدنی دارد که جهان اسلام را یک مجموعه هم سرنوشت و هم مقصد می داند و نگاه وحدت گرایانه بر آن غلبه دارد.
وی بابیان اینکه در بیانیه گام دوم رویکرد دوم انعکاس داده شده است، اظهارکرد: رهبر معظم انقلاب نیز می فرماید که ظرفیت انقلاب اسلامی محدود نیست و ظرفیت جامعه پردازی و تمدن سازی را دارد.
وی با اشاره به اینکه با توجه به این نظریه وظیفه و رسالت حوزه علمیه و روحانیت در این فضا باید سه بعد اصلی نیروی انسانی کارآمد، حسن عملکرد دستگاه های بین المللی و غنای محتوایی باید تقویت شود، بیان کرد: حسن عملکرد دستگاه های بین المللی می تواند فرصت هایی را برای تعاملات نخبگانی فراهم کند وغنای محتوایی نیزباید به گونه ای باشد که موضوعات برای مخاطب ملال آور و تکراری نشود.
وی اظهارکرد: باید زیاد بخوانیم و بدانیم تا بتوانیم مطالب خود را بهترعرضه کنیم؛ زیرا این گونه می توان ضمن آموختن تاثیرگذار نیز بود و این دادو ستد مبنای شکل گیری تمدن سازی است.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *