14 آذر 14005:53 ب.ظ زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0

جهانگیری: ایران از حضور سرمایه گذاران ترکیه استقبال می‌کند

جهانگیری: ایران از حضور سرمایه گذاران ترکیه استقبال می‌کند

معاون اول رئیس جمهوری با بیان اینکه «جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه دو کشور مهم و تأثیرگذار در منطقه هستند» خاطر نشان کرد: گسترش همکاری‌های تهران و آنکارا نقش مؤثری در حل مسائل دنیای اسلام و منطقه دارد.

به گزارش ایسنا، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری عصر سه شنبه در دیدار «دریا اورس» سفیر جدید ترکیه در ایران، با تبریک پیروزی حزب عدالت و توسعه در انتخابات اخیر، تسلط سفیر جدید این کشور به زبان فارسی و آشنایی با ظرفیت‌های ایران را امتیازی بزرگ در جهت توسعه روابط تهران- آنکارا برشمرد و اظهار کرد: نقش سفرا در توسعه مناسبات فی‌مابین پراهمیت و تعیین کننده است و امیدوارم در دوره جدید شاهد رفع موانع پیش رو و گسترش روابط دوجانبه ایران و ترکیه در همه زمینه‌ها باشیم.

وی با بیان این که «امروز در مقطع حساسی قرار گرفته‌ایم»، به خروج یک‌جانبه آمریکا از توافق برجام و اعمال تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران اشاره و خاطرنشان کرد: ایران و ترکیه باید بدون توجه به تحریم‌های جدید آمریکا، به توسعه روابط دو کشور در زمینه‌های مختلف ادامه دهند.

معاون اول رئیس جمهوری همچنین با اشاره به اراده مقامات عالی رتبه دو کشور بر توسعه مناسبات فی‌مابین، یکی از موانع پیش روی گسترش روابط را موانع و محدودیت‌های بانکی برشمرد و بر ضرورت تلاش دو طرف برای رفع موانع و توسعه همکاری‌های بانکی تاکید کرد.

جهانگیری با تأکید بر این که جمهوری اسلامی ایران از حضور و فعالیت سرمایه گذاران کشور ترکیه استقبال می‌کند، گفت: دو کشور از ظرفیت‌های لازم برای افزایش حجم مبادلات تجاری برخوردار هستند و می‌توانند حجم مبادلات را به ۳۰ میلیارد دلار در سال برسانند.

سفیر جدید ترکیه در ایران نیز در این دیدار ضمن ابلاغ سلام رئیس جمهوری و اعضای هیئت دولت این کشور به معاون اول رئیس جمهوری کشورمان، از آمادگی خود در دوره مسئولیت جدید برای تلاش در جهت ارتقا سطح مناسبات تهران – آنکارا در همه زمینه‌ها و در راستای منافع دو ملت خبر داد.

دریا اورس با تأکید بر ضرورت تلاش در جهت تسهیل روابط تجاری دو کشور اظهار امیدواری کرد: با تلاش دو طرف در جهت رفع موانع بانکی و اقداماتی نظیر استفاده از پول ملی دو کشور در مبادلات تجاری، بتوانیم به نتایج مثبتی در جهت ارتقا سطح همکاری‌ها و روابط اقتصادی دست پیدا کنیم.

وی با اشاره به نزدیکی دیدگاه دو کشور در خصوص مسائل سوریه، گفت: امیدوارم با همکاری دو کشور شاهد حل مسائل سوریه در آینده نزدیک باشیم.

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *