اخبار 32 17 آذر 14004:31 ب.ظ زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0

توجه به بیماری‌های غیرواگیر در دستور کار است

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان گفت: توجه به بیماری‌های غیرواگیر در دستور کار است.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، پرویز قزلباش ظهر امروز در نشست خبری هفدهمین هفته سلامت و طرح بسیج سلامت نوروزی، اظهار کرد: سازمان جهانی بهداشت مسئولیت سنگینی را در رابطه با ارتقای بهداشت در کشورهای مختلف دارد که با تدابیر و سیاست‌های اتخاذ شده و قرارداد و معاهده‌نامه‌هایی که با کشورهای مختلف بسته شد، اقدامات قابل توجهی در حوزه بیماری واگیردار انجام شد.

 

این مسئول، رویکرد سازمان جهانی بهداشت را توجه به بیمارهای غیرواگیردار دانست و ادامه داد: باید توجه داشت که انسان سالم محور توسعه پایدار بوده و این انسان سالم است که می‌تواند توسعه را در بخش‌های مختلف تحقق بخشد.

 

وی افزود: با توجه به اینکه هفته سلامت جهانی با توجه به تاریخ تقویمی ایران مصادف با ایام تعطیلات نوروزی بود، تصمیم کشوری بر این بود که برای افزایش توجه به این بخش برنامه‌های این هفته از اول تا هفتم اردیبهشت‌ماه در ایران برگزار شود تا سیاست‌گذاران کلان، مردم و به عبارت دیگر همه بخش‌ها به این هفته که اهمیت بالایی دارد، توجه کرده و اطلاعات خود را در این مورد افزایش دهند و یا اطلاع‌رسانی به مردم و جامعه را بیشتر مورد تاکید قرار دهند.

 

قزلباش تصریح کرد: شعار هفته سلامت در ایران، «مراقبت‌های اولیه بهداشتی راهی به سوی پویش همگانی سلامت» نامیده شده که ابعاد مختلفی از جمله خدماتی که در کشور ارائه می‌شود را شامل می‌شود و مردم باید بتوانند از خدمات اولیه سلامت در سطحی که سلامت بهداشت آنان را ارتقا دهد و خدمات تعریف شده‌ای است، بهره‌مند شوند.

 

وی با اشاره به اینکه در کشور از قبل از انقلاب به حوزه سلامت توجه و کارهایی شروع شده بود، یادآور شد: این اقدامات انجام شده ابتدایی بودند که در دوران انقلاب افزایش یافت که یکی از آن سپاهیان بهداشت بود که در مناطق محروم حضور می‌یافتند ولی در عین حال کمبودهایی وجود داشت. پس از انقلاب در زمینه سلامت برخی موانع برطرف شده و عدالت در سلامت و توسعه عدالت در ابعاد مختلف به‌ویژه در حوزه سلامت بیشتر مورد توجه قرار گرفت و اولین خانه بهداشت با شروع انقلاب در روستاها ایجاد شد.

 

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان با بیان اینکه همواره دسترسی عادلانه به سلامت در دنیا مطرح است و دولت‌ها موظف‌اند که به این سمت حرکت کنند، اظهار کرد: بعد از انقلاب این سیاست مورد توجه قرار گرفت ولی به معنای رضایت و رسیدن به مطلوب نیست ولی در بخش مراقبت‌های بهداشتی اولیه خدمات به صورت عادلانه به مردم ارائه می‌شود و می‌توان گفت که تبعیض در ارائه خدمات در حیطه بهداشت به حداقل رسیده است.منبع: ايسنا

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *