اخبار 38 24 آذر 14003:46 ب.ظ زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0

حضور وکلاء در کدام پرونده ها بیشتر است؟/ ارائه معاضدت حقوقی رایگان به مردم

حضور وکلاء در کدام پرونده ها بیشتر است؟/ ارائه معاضدت حقوقی رایگان به مردم

ایسنا/کرمان رییس کانون وکلای دادگستری استان کرمان گفت: مردم بیشتر در دعاوی حقوقی وکیل می گیرند چراکه این موارد تخصصی تر است و در این گروه دعاوی نیز موارد مربوط به اراضی و اختلافات ملکی فراوانی بیشتر را در استان کرمان دارد.

“علی خواجوئی راد” امروز چهارم اسفندماه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: انتخاب هیت مدیره کانون وکلا هر دو سال یک بار با برگزاری انتخابات، تغییر می کند و امسال انتخابات کانون 25 دی ماه با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شد و بیش از 400 نفر از وکلای استان کرمان در انتخابات کانون شرکت کردند.

وی با اشاره به هفتم اسفند سالروز استقلال کانون وکلا و روز وکیل افزود: استقلال به معنای عصیان گری نیست و در واقع ساز و کار به نحوی است که نحوه کار وکیل مستقل از دادگاه ها باشد.

خواجویی راد تصریح کرد: در حال حاضر 1560 نفر عضو کانون وکلای دادگستری استان کرمان هستند که برای نخستین بار در سال جاری تمدید پروانه وکالت همکاران به صورت الکترونیکی انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه امسال 1100 نفر از همکاران ما پروانه وکالت خود را تمدید کرده اند که این مسئله نیاز به آسیب شناسی دارد، بیان کرد: این تصور وجود دارد که وکلا وضعیت مالی خوبی دارند اما همه وکلا اینطور نیستند و می توان گفت شاید 30 درصد از این افراد به دلیل مسائل مالی پروانه خود را تمدید نکرده اند.

رییس هیئت مدیره کانون وکلای دادگستری استان کرمان در ادامه گفت: رسیدگی به برخی جرائم بدون حضور وکیل قانونی نیست و انتخاب وکیل تسخیری در کرمان به دو صورت انجام می شود یا برخی از دادگاه ها وکیل معرفی می کنند و یا برخی با کانون مکاتبه کرده و از همکاران وکیل ما استفاده می کنند که در این زمینه در سال جاری 241 مورد همکاری وکلا را در پرونده های وکالت تسخیری داشته ایم.

وی درباره فراوانی حضور وکلاء در پرونده های قضائی در استان کرمان افزود: مردم بیشتر در دعاوی حقوقی وکیل می گیرند چراکه این موارد تخصصی تر است و در این گروه دعاوی نیز موارد مربوط به اراضی و اختلافات ملکی فراوانی بیشتر را در استان کرمان دارد.

خواجویی راد با اشاره به نظارت بر کار وکلاء تصریح کرد: در سال 98 دو مورد ابطال پروانه وکالت در استان صورت گرفته است و امسال موردی نبوده و در مجموع جامعه وکلای کرمان از پاک دست ترین ها هستند.

وی در ادامه درباره فعالیت موسسات حقوقی اظهار کرد: خوشبختانه اقدامات سال قبل منجر به حکم دیوان عدالت اداری شد که براساس آن موسسات حقوقی برای هرگونه تغییر در اساسنامه باید از کانون وکلا مجوز بگیرند و برای ایجاد موسسه نیز مجوز از کانون بگیرند و اکثریت افراد هر موسسه وکیل یا کارآموز باشند.

رییس کانون وکلای دادگستری استان کرمان گفت: در صورت موارد تخلف، کانون می تواند مجوز موسسه را باطل کند و رسیدگی به تخلفات به عهده کانون است.

وی با اشاره به اینکه تلاش این است کمیسیون ماده ۵۵ را بیشتر فعال کنیم، افزود: اولویت ما برخورد با افرادی است که تظاهر به وکالت می کنند چراکه این وارد برای مردم معضل درست می کنند.

به گزارش ایسنا، “مجید شعبانی” نائب رییس کانون وکلای استان کرمان نیز در این نشست اظهار کرد: برای گرامیداشت هفتم اسفند(روز وکیل) برنامه های مختلفی در نظر گرفته شده است.

وی افزود: ارائه معاضدت حقوقی رایگان به مردم، دیدار با رییس کل دادگستری استان کرمان، حضور در گلزار شهدای کرمان، حضور در گفت و گوی ویژه خبری برای ارائه عملکرد کانون و … از جمله برنامه های در نظر گرفته شده در برای هفتم اسفند در کرمان است.

شعبانی تصریح کرد: روز وکیل برای معرفی نهاد وکالت و مخاطرات این شغل به جامعه است و اگر وکیل در مقام دفاع و احقاق حق برنیاید، حق جامعه ضایع می شود و علی رغم مخاطراتی که وجود دارد، وکلاء در راه عدالت و احقاق حق گام برمی دارند.

وی بیان کرد: وکیل با مطالعه دقیق پرونده و تخصصی که دارد با لوایحی که به دادگاه می دهد، درصد موفقیتش چشمگیر است و نقش وکیل در دادرسی ها در ایران مثبت می بینیم.

منبع: ایسنا

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *