اخبار 38 24 آذر 14007:01 ب.ظ زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0

سالانه 15 میلیون مترمکعب کسری آب در دشت داریم

سالانه 15 میلیون مترمکعب کسری آب در دشت داریم

ایسنا/اردبیل مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل گفت: سالانه 15میلیون مترمکعب کسری آب در آبخوان دشت اردبیل افزوده می شود.

علی حیدری ۲۳ آذر در جلسه مدیریت بحران آب در اردبیل اظهار کرد: ما در همه شهرهای استان در تامین آب از دو طریق منابع آب تجدیدپذیر و همچنین آب های زیرزمینی استفاده می کنیم تا تامین منابع آب را به شکل مستمر شاهد باشیم.

وی خاطرنشان کرد: به دلیل برداشت های اضافی ما در دشت اردبیل با 780 میلیون مترمکعب کسری آبخوان روبرو هستیم که سالانه 15 میلیون مترمکعب نیز بر این کسری افزوده می شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل افزود: برداشت آب از چاه ها و منابع آب زیرزمینی به شرایطی رسیده که ما با شوری آب و صدمه به منابع خاک روبرو هستیم که کشت و زرع را نیز در این دشت با مشکل روبرو کرده است.

حیدری ادامه داد: در دشت اردبیل قرار بود از محل سد یامچی حقابه کشاورزان به شکل کامل پرداخت شود که متاسفانه به دلیل خشکسالی و اولویت تامین آب شرب ما در سال زراعی گذشته نتوانستیم آب زارعین را تامین کنیم و همچنان دغدغه جدی در تامین آب شرب است.

وی تصریح کرد: یکی از دلایل پائین آمدن کیفیت آب در برخی از مقاطع بهره برداری بیشتر از سد یامچی و ظرفیت بالای ورودی آب به تصفیه خانه است که ما را نیز این شرایط بحرانی نگران کرده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل گفت: در جنوب اسان از طریق سد بفراجرد و تصفیه 280 لیتری آب مشکل و دغدغه ای در تامین منابع آب نداریم و علاوه بر شهرها در مناطق روستایی نیز تامین منابع آب انجام شده است.

حیدری افزود: در گرمی نیز تصفیه خانه تازه کند با ظرفیت 110 لیتر در ثانیه تامین آب این شهر و روستاها را انجام می دهد.

وی اظهار کرد: حقابه استان از رود ارس براساس پروتکل های بین المللی بین چهار کشور همسایه و سه استان همجوار این رود در داخل کشور انجام می شود و ما سهم خود را می توانیم از این رودخانه مرزی برداشت کنیم.

حیدری خاطرنشان کرد: علاوه بر تامین آب کشاورزی برای 320 هزار هکتار اراضی در قالب پایاب سد خدافرین و عمارت آب شرب شمال استان نیز از طریق این شبکه عظیم تامین می شود.

 

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *