اخبار 38 24 آذر 140011:15 ق.ظ زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0

عقب‌نشینی نفت در برابر نگرانی‌های کرونایی

عقب‌نشینی نفت در برابر نگرانی‌های کرونایی

قیمتهای نفت در معاملات روز سه شنبه بازار جهانی به دلیل نگرانی سرمایه‌گذاران نسبت به متاثر شدن تقاضا از تجدید قرنطینه‌ها در اروپا و آسیا برای مقابله با افزایش موارد ابتلا به کووید ۱۹، کاهش پیدا کردند.

به گزارش ایسنا، بهای معاملات نفت برنت ۳۴ سنت معادل ۰.۵ درصد کاهش یافت و به ۷۴ دلار و پنج سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا ۳۵ سنت معادل ۰.۵ درصد کاهش یافت و به ۷۰ دلار و ۹۴ سنت در هر بشکه رسید. بهای نفت برنت شب گذشته با یک درصد و شاخص نفت آمریکا با ۰.۵ درصد کاهش بسته شد.

ادوارد مویا، تحلیلگر ارشد شرکت OANDA در این باره گفت: همه ریسکهای کوتاه مدت ناشی از شیوع اُمیکرون و تحکیم سیاست پولی، در دورنمای کوتاه مدت برای قیمتهای نفت به شدت تاثیر خواهند گذاشت. شیوع ویروس در اروپا تاثیر بسیار بزرگتر از حد انتظاری دارد و هنگامی که دورهمی‌های خانوادگی برای تعطیلات را در نظر بگیرید، دورنمای کوتاه مدت در ماه آینده تنزل پیدا می کند.

دولتهای سراسر جهان از جمله انگلیس و نروژ در حال تشدید محدودیتها برای مقابله با شیوع واریانت اُمیکرون هستند. دستکم یک نفر در انگلیس پس از ابتلا به اُمیکرون، درگذشت که نخستین مورد عمومی تایید شده در سطح جهان بر اثر ابتلا به این واریانت ویروس کرونا بود.

در چین استان ژی‌جیانگ با نخستین موج شیوع کووید ۱۹ در سال میلادی جاری مبارزه می کند و ده‌ها هزار شهروند این استان در قرنطینه بسر می برند و مناطق آلوده فعالیتهای تجاری را متوقف کرده، انجام پروازها را کاهش داده و برگزاری رویدادها را لغو کرده اند.

بانک توسعه آسیایی روز سه شنبه پیش بینی خود از رشد آسیای در حال توسعه را برای امسال و سال آینده کاهش داد تا منعکس کننده ریسکها و ابهامات ناشی از شیوع واریانت اُمیکرون باشد که می تواند به تقاضا برای نفت آسیب بزند.

اوپک در جدیدترین گزارش ماهانه خود پیش بینی تقاضای جهانی برای نفت در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۲ را بالا برد و اعلام کرد واریانت اُمیکرون تاثیر ملایم و موقتی بر تقاضا خواهد داشت.

بر اساس گزارش رویترز، در این بین، اداره اطلاعات انرژی آمریکا در گزارش ماهانه خود پیش بینی کرد میزان عرضه در بزرگترین منطقه نفت شیل آمریکا در ژانویه افزایش پیدا کند. انتظار می رود تولید نفت منطقه تگزاس و نیومکزیکو ماه آینده ۷۱ هزار بشکه در روز افزایش پیدا کرده و به ۵.۰۳۱ میلیون بشکه در روز برسد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *