اخبار 38 24 آذر 14005:51 ب.ظ زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0

فعلا خبری از شیوع “زنگ زرد” در مزارع گندم و جو کرمانشاه نیست

فعلا خبری از شیوع "زنگ زرد" در مزارع گندم و جو کرمانشاه نیست

ایسنا/کرمانشاه مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه گفت: فعلا خبری از شیوع زنگ زرد در مزارع گندم و جو استان نیست.

فرهاد شریفی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به احتمال شیوع زنگ زرد در مزارع گندم و جو استان، اظهار کرد: اگرچه به دلیل کم بودن رطوبت مزارع فعلا شیوع این آفت را در مزارع استان نداشته ایم، اما برای مقابله با شیوع بیماری دستگاه اسپورتراپ را برای ردیابی بیماری زنگ زرد در مزارع دشت ذهاب شهرستان سرپلذهاب نصب کرده‌ایم.

شریفی افزود: با کمک این دستگاه می توان قبل از ظهور بیماری و اپیدمی آن عامل بیماری را در منطقه تشخیص داده و با اطلاع رسانی به‌موقع به کشاورزان از گسترش بیماری جلوگیری کرد.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه اضافه کرد: این دستگاه با شکار اسپورهای زنگ زرد یک هفته قبل از اینکه بیماری در مزرعه دیده شود، هشدارهای لازم را در مورد شیوع بیماری می دهد.

شریفی با بیان اینکه به محض رویت آفت باید نسبت به کانون کوبی اقدام شود، زیرا با فراگیر شدن بیماری امکان کنترل آن از دست می‌رود، اضافه کرد: زنگ زرد یک بیماری قارچی است که علائم آن به صورت نوارهای زرد رنگی روی برگ گندم و جو دیده می‌شود که اگر به موقع با این آفت مبارزه نشود، درگیر شدن کل مزارع گندم و جو به این آفت دور از انتظار نیست.

شریفی با اشاره به اینکه زنگ زرد باعث پوک شدن گندم و جو خواهد شد و عملکرد مزارع را به شدت تحت تاثیر قرار خواهد داد، ادامه داد: اگر زنگ زرد به جان مزارع گندم و جو بیافتد، به سرعت در همه مزارع اپیدمی شده و خسارت بین ۸۰ تا ۹۰ درصدی را در مزارع گندم و جو در پی خواهد داشت.

وی در ادامه با اشاره به آماده بودن استان برای مقابله با آفت زنگ زرد، گفت: سال گذشته کار مقابله با این آفت در سطح بیش از 60 هزار هکتار از مزارع گندم و جو استان انجام شد که امسال هم برای مبارزه در هر سطح که بیماری شایع شود آمادگی داریم، هرچند امیدواریم شاهد شیوع بیماری در مزارع نباشیم.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *