اخبار 38 24 آذر 14004:21 ب.ظ زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0

درخواست حکیم برای توافق جامع میان بغداد و اربیل

درخواست حکیم برای توافق جامع میان بغداد و اربیل

رئیس ائتلاف عراقیون خواهان توافق مالی و اقتصادی فراگیر و عادلانه میان بغداد و اربیل شده و همچنین اقلیم کردستان را به انعطاف نشان دادن در پرونده‌های حل و فصل نشده با بغداد پیرامون بودجه مالی، نفت، گذرگاه‌های مرزی و دیگر امور ترغیب کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از شفق نیوز، عمار حکیم، رهبر ائتلاف عراقیون در سخنانی به مناسبت روز شهید عراق در اربیل اعلام کرد: بدون عراقی‌هایی قدرت‌مند و آزاد و بدون گروه‌های عراقی که احساس اطمینان و احترام و عدالت می‌کنند، نمی‌توانیم عراقی مستقل، دارای ثبات و شکوفا بسازیم.

عمار حکیم خطاب به کردها گفت: من به صراحت و آشکارا از شما می‌خواهم که با یکدیگر تجدید پیمان کرده تا ما همانطور که در طول تاریخ بودیم، برای تکمیل مسیر سازندگی کشور و ملت عراق، یک دست باشیم.

وی ادامه داد: شکاف‌های ساختگی یا آن مسائلی که هر از گاهی میان عرب‌ها و کردها به دلیل إعمال فشارها، چالش‌های و شرایط فوق العاده رخ داده و می‌دهد، باید از طریق گفتمان عربی کردی و ترکمانی مشترک و مستحکم تغییر کرده و از بین برود.

عمار حکیم عنوان داشت: ما راه را در مقابل رادیکالیسم و تندروی و تنش از تمامی طرف‌ها می‌بندیم و صفحه عراقی سفیدی را باز می‌کنیم که در آن، هم و غم مشترک خودمان را بنویسم و در آن بحران‌هایمان را حل و فصل کرده و طرحی فراجناحی ایجاد کنیم.

وی تاکید کرد: چالش‌های امنیت، اقتصاد و سیاست خارجه باید ما را به سمت گفتگوی فراگیر و جدی سوق دهد و معادله جدید و کارآمد و آگاهانه‌ای را بر مبنای این امر بنا کند که امنیت عراق قابل تجزیه نیست و اینگونه باشد که آنچه که بغداد به آن دچار شود گویی که اربیل، مرکز و جنوب و همه کشور به آن دچار شده‌اند. ما باید برای تحقق امنیت در تمامی مناطق عراق به صورت قاطعانه و کامل تلاش کنیم.

حکیم حملات راکتی اخیر به شهر اربیل را به شدت محکوم کرد و گفت که این حمله به امنیت کردستان و عراق با هم ضربه زد.

وی خواهان دور کردن عراق از هرگونه تنش‌ها و مداخله‌ها شده و بر لزوم روی باز نشان دادن نسبت به همگان به منظور ایجاد فضای امن و با ثبات برای ملت عراق و تمامی ملت‌های منطقه تاکید کرد.

عمار حکیم گفت: من بر حکمت و بصیرت رهبران اقلیم کردستان و در رأس آنها برادر مسعود بارزانی که بهترین رهبر است، حساب باز می‌کنم و امیدوارم که وی به ما کمک کند و در کنار ما در یک جبهه؛ جبهه عراق یکپارچه و قدرتمند و مستقل و شکوفا بایستد، همانطور که همواره همینطور بوده است.

منبع: ایسنا

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *