علم و فناوری 12 بهمن 14009:18 ق.ظ زمان تقریبی مطالعه: 6 دقیقه
کپی شد!
0

فرایند حرارتی پیچ و مهره

پیچ و مهره ها در گرید ها و کلاس های مختلف از ترکیبات و آلیاژ های متنوعی تولید می شوند. گرید های فولادی، آهنی و استنلس استیل پیچ و مهره های صنعتی هر یک مشخصاتی ویژه داشته که از نظر مقاومت های مکانیکی و همچنین از نظر قابلیت های شیمیایی با یکدیگیر متفاوت هستند. انواع پیچ و مهره شش گوش استاندارد های DIN931, DIN933, DIN934 ، انواع پیچ آلن استاندارد DIN912 و پیچ های متری از گرید های آهنی و فولادی تولید می شوند.

عنصر فلزی آهن یکی از عناصر با درصد بسیار بالا می باشد که در تولید پیچ های آهنی در کلاس 4.8، 5.6 و همچنین با ترکیب درصد مشخصی از عنصر نا فلزی کربن بصورت فولادی عرضه می گردد. اما با وجود داشتن درصد برابری از فلز آهن و کربن فولادو گرید ها و کلاس های فولادی بکار گرفته در تولید پیچ و مهره و انواع واشر آلات در رده های متفاوتی عرضه می شود. دلیل تفاوت کلاس های مختلف فولادی عملیات حرارتی سخت کاری است که در فراوری این فلزات استفاده می شود. عملیات حرارتی فراوری فلزات بکار رفته در تولید انواع پیچ و مهره و واشر بر شامل چند مرحله سرمایش و گرمایش تا دماهایی مشخص و با سرعت مشخص می باشد که دسترسی به این اطلاعات عملا با روش مهندسی معکوس نیز میسر نیست.

کلاس های مختلف پیچ، مهره و واشر

یکی از ایده آل ترین مشخصه های فولاد قابلیت تغییر مشخصات مکانیکی آن تحت عملیات حرارتی است. دو مشخصه مکانیکی تنسایل مقاومت کششی و سختی سطحی که بصورت مستقیم بر عملکرد پیچ و مهره های صنعتی تاثیر می گذارند بصورت مستقیم تحت تاثیر عملیات حرارتی فولاد قرار دارند. گرید های فولادی پیچ های صنعتی، مهره های صنعتی، انواع واشر تخت فولادی، انواع واشر های فنری به قرار زیر هستند.

  • کلاس های آهنی 4.8 و 5.6 پایین ترین کلاس هایی هستند که با درصد بالایی از آهن، درصد بسیار ناچیزی از کربن در تولید پیچ و مهره و واشر آلات بکار می روند. پیچ و مهره آهنی دارای مقاومت کششی و سختی سطحی پاینی هستند و برای کاربری های سبک صنعتی بکار می روند.
  • کلاس 8.8 فولادی یکی از محبوب ترین کلاس های فولاد در تولید پیچ و مهره و واشر آلات صنعتی محسوب می شود. این کلاس از فولاد که به پیچ و مهره خشکه نیز شناخته می شود بصورت شش گوش و آلنی مصرف می شود در اتصالات ماشین آلات صنعتی کاربری گسترده ای دارد.
  • کلاس 10.9 فولاد یکی از کاربردی ترین کلاس ها در تولید پیچ و مهره های مصرفی در صنایع ساختمانی، سوله سازی و سازه های سنگین می باشد. از این رو پیچ و مهره های فولادی کلاس 10HV را به پیچ و مهره سازه نیز می شناسند. تنسایل مقاومت کششی 1040 نیوتن بر میلیمتر مربع از مشخصات این گرید از پیچ های صنعتی می باشد.
  • کلاس 12.9 فولاد دارای کاربری به نسبت محدودتری نسبت به گرید های دیگر پیچ و مهره های فولادی دارد. پیچ های کلاس 12.9 دارای مقاومت کششی بسیار بالایی هستند اما تا اندازه ای ترد هستند. این گرید از پیچ و مهره های صنعتی اغلب بصورت النی نیم دنده عرضه می شوند.

قابلیت های پیچ و مهره استیل

پیچ و مهره استنلس استیل هم به شکل شش گوش، استاد بولت، پیچ متری و آلنی در صنایع مورد استفاده فراوانی دارند. در واقع قابلیت های استنلس استیل در برابر زنگ زدگی می باشد که این گرید از پیچ های صنعتی را را بسیار محبوب می کند. پیچ و مهره استیل در دو گرید 304 و 316 تولید می شوند که از آنجایی که آستنیته هستند به گرید های A2 , A4 نیز شناخته می شوند

از نظر مقاومت کششی پیچ و مهره استنلس استیل با دارا بودن تنسایل 7** مگاپاسکال نسبت به گرید های فولادی پیچ و مهره ضعیف تر هستند اما با وجود ضعف آنها و در عین گران قیمت تر بودن به سبب قابلیت کاربری در محیط های مرطوب در صنایع کاربرد گسترده ای دارند.

 

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *