حوادث 7 فروردین 14022:19 ب.ظ زمان تقریبی مطالعه: 23 دقیقه
کپی شد!
0

خسارت بیمه موتور بدون گواهینامه چگونه پرداخت می‌شود؟

 

خرید بیمه موتورسیکلت

مهم‌ترین کاری که علاقه‌مندان به موتورسیکلت باید انجام دهند، خرید بیمه موتورسیکلت است. با استفاده از راهنمای بیمه موتورسیکلت می‌توانید به راحتی موتورسیکلت خود را بیمه کنید. به همین دلیل در این مقاله به توضیح نکات مهم در مورد بیمه موتورسیکلت می‌پردازیم. اگر تاکنون موتورسیکلت خود را بیمه نکرده‌اید یا به تازگی موتورسیکلت خود را خریداری کرده‌اید و می‌خواهید آن را بیمه کنید، با ما همرا باشید.

 

آیا بدون گواهینامه می‌توان موتورسیکلت را بیمه کرد؟

احتمالا می‌دانید که مهم‌ترین کار قبل از تهیه و خرید وسایل نقلیه موتوری، اقدام به تهیه گواهینامه رانندگی آن وسیله نقلیه است. البته داشتن یا نداشتن گواهینامه به طور کلی تاثیری در قانون خرید بیمه شخص ثالث ندارد. بر اساس قانون تهیه و خرید بیمه شخص ثالث برای همه دارندگان وسایل نقلیه موتوری اجباری است. بنابراین قبل از هر چیزی اگر موتورسیکلت دارید بهتر است به یکی از مراکز بیمه مراجعه کنید و بیمه شخص ثالث موتورسیکلت را خریداری کنید.

نداشتن گواهینامه هیچ تغییری در هزینه بیمه شخص ثالث برای شما ایجاد نمی‌کند. بنابراین برای جلوگیری از مشکلات احتمالی بیمه شخص ثالث را خریداری کنید. البته باید بدانید که اگر وسیله نقلیه شما به وسیله پلیس متوقف شود، به دلیل نداشتن گواهینامه ممکن است آن را به پارکینگ منتقل کنند.

بیمه موتور سیکلت بدون گواهینامه

شرکت بیمه درباره پرداخت خسارت به موتورسواری که تصادف کند، در شرایط بیمه موتور بدون گواهینامه، پرداخت خسارت به صورت زیر است: 

پرداخت خسارت مالی به شخص ثالث در صورت مقصر بودن موتورسوار بدون گواهینامه:

طبق قوانین بیمه موتورسیکلت، اگر راکب موتورسیکلت مقصر در تصادف فاقد گواهینامه باشد، بیمه‌گر خسارت زیاندیده را بدون قید و شرط پرداخت می ‌کند. ولی استرداد مبلغ خسارت به بیمه‌گر توسط راکب مقصر الزامی است.

پرداخت خسارت جانی به شخص ثالث در صورت مقصر بودن موتورسوار بدون گواهینامه:

در شرایطی که تصادف یا حادثه منجر به خسارت جانی و پرداخت دیه گردد، پرداخت دیه از طرف بیمه‌گر غیرممکن است. زیرا برحسب ماده 3 قانون بیمه موتورسیکلت، شرایط پرداخت دیه به راننده مقصر، داشتن گواهینامه متناسب با وسیله نقلیه است.

پرداخت خسارت در صورت مقصر نبودن موتورسوار بدون گواهینامه:

در شرایط مذکور تمام خسارت مالی و جانی راننده توسط شرکت بیمه موتورسوار مقصر حادثه پرداخت می‌شود.

بیمه موتورسیکلت چیست؟

بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه موتورسیکلت

موتورسیکلت هم دقیقا مانند خودرو و سایر وسیله نقلیه دارای دو بیمه نامه شخص ثالث و بیمه بدنه است. خریداری این بیمه‌نامه‌ها ریسک‌های احتمالی در رانندگی با موتورسیکلت را کاهش می‌دهد. شما با خریداری بیمه شخص ثالث علاوه بر رعایت قانون خود را از بند مشکلات زیادی می‌رهانید.

 

پوشش‌های بیمه بدنه موتورسیکلت چیست؟

در مورد بیمه بدنه موتورسیکلت بهتر است بدانید که این بیمه از موتورسیکلت در برابر حوادث زیادی محافظت می‌کند و در صورت بروز حادثه، بیمه بدنه خسارات زیر را پرداخت می‌کند.

 • آتش‌سوزی
 • سرقت خودرو
 • تصادف یا برخورد خسارت‌زا هر جسک متحرک یا ثابت با موتورسیکلت
 • انفجار و آتش گرفتن موتورسیکلت

 

پوشش‌های بیمه شخص ثالث موتورسیکلت چیست؟

همان‌طور که می‌دانید بیمه شخص ثالث خسارات وارد شده به اشخاص ثالث، راننده مقصر، خسارات مالی و خسارات وارد شده به افراد زیان دیده را جبران می‌کند. نکته جالبی که بهتر است بدانید این است که بیمه بدنه خیلی مورد توجه موتورسواران قرار نگرفته است. موتورسواران بیشتر طرفدار بیمه شخص ثالث موتور هستند. بنابراین بهتر است به این بیمه توجه کنیم.

در مورد شخص ثالث باید بدانید که هر شخص سومی مانند فردی که ترک موتورسیکلت است یا عابر پیاده، می‌تواند در حادثه آسیب ببیند و اگر طرف مقابل مقصر شناخته شود بیمه شخص ثالث خسارات وارد آمده را پرداخت می‌کند.

بسیاری از بیمه‌گزاران در مورد خسارات وارد شده به خودشان سوال دارند، که آیا بیمه شخص ثالث خسارات وارد شده به خود بیمه گزار را هم جبران می‌کند؟ در پاسخ به این سوال شما باید بگوییم که بله، بیمه شخص ثالث خسارات وارد شده به سرنشینان موتورسیکلت را جبران می‌کند. اما نکته مهم در مورد پرداخت خسارات این است که بیمه خساراتی مانند از کارافتادگی، نقص عضو، فوت و هزینه‌های درمانی را پرداخت می‌کند. نکته مهم دیگر هم این است که بیمه این خسارات را بر اساس پوشش‌ها و سقف تعهدات خودش پرداخت می‌کند.

 

آیا هنگام تصادف با موتورسیکلت بدون گواهینامه هم بیمه خسارت را پرداخت می‌کند؟

در مورد خسارات وارد شده به موتورسیکلت بدون گواهینامه هم باید بگوییم که بله، بیمه خسارات را پرداخت می‌کند اما در سریع‌ترین زمان بیمه‌گزار باید تمام این هزینه‌ها را که برای خسارات پرداخت شده به شرکت بیمه بازگرداند. بنابراین بهترین راهکار برای جلوگیری از این مشکل این است که قبل از تهیه گواهینامه از موتورسیکلت خود استفاده نکنید. 

اما در مورد تاثیر بیمه شخص ثالث جدا از موضوع محکم و جدی قانون بودن تهیه آن، بدون این بیمه پرداخت هزینه‌ها برای افراد دشوار می‌شود. نداشتن بیمه موجب می‌شود نه تنها پرداخت تمام هزینه‌ها با خودتان باشد بلکه برای بار اول بر اساس قانون ممکن است مجازاتی برابر حبس تعزیری تا دو ماه یا جزای نقدی تا یک میلیون ریال و یا هر دو را متحمل شوید. همچنین در صورت ارتکاب مجدد مدت حبس دو تا 6 ماه ممکن است افزایش یابد.

 

مواردی که تحت پوشش بیمه شخص ثالث موتورسیکلت نیست

بیمه شخص ثالث موتورسیکلت یک بیمه اجباری است

بد نیست بدانید تعداد موتورسوارانی که برخلاف آگاهی از اجباری بودن قانون بیمه شخص ثالث موتور، بیمه را خریداری نمی‌کنند بسیار زیاد است. باید به این عزیزان یادآوری کنیم که نداشتن بیمه شخص ثالث موتورسیکلت جریمه روزانه دارد. همچنین در صورت بروز حوادث احتمالی مانند حوادث زیر، شرکت بیمه هیچ خسارتی به راننده فاقد بیمه پرداخت نخواهد کرد:

 

 • رانندگی در حالت مستی یا استعمال مواد مخدر و روانگردان انجام شده باشد.
 • تصادف عمدی باشد.
 • راننده، موتورسیکلت را دزدیده باشد یا با سند و مدرک ثابت شود که او از مسروقه بودن موتور اطلاع داشته است.

نرخ بیمه موتورسیکلت چگونه تعیین می‌شود؟

پرداخت هزینه‌های بیمه شخص ثالث به طور کلی به چهار عامل مهم بستگی دارد. در ادامه این مقاله به بررسی این عوامل می‌پردازیم.

 

نوع موتورسیکلت

اولین عاملی که در نرخ بیمه موتورسیکلت بستگی دارد، نوع موتورسیکلت است. باید بدانید که موتورسیکلت‌ها به سه نوع زیر تقسیم می‌شوند”

 

 • موتور سه چرخ
 • موتورسیکلت دو چرخ
 • موتور سیکلت برقی

البته قیمت بیمه موتور سیکلت به تعداد چرخ، سیلندر و سال ساخت موتورسیکلت هم بستگی دارد.

 

سال تولید موتور

از دیگر عوامل تعیین کننده در نرخ بیمه موتورسیکلت سال تولید آن است. هر چه موتورسیکلت جدیدتر باشد نرخ بیمه برای آن کمتر می‌شود. اگر تنها عامل موثر در تعیین قیمت بیمه موتور را عمر موتورسیکلت بدانیم، چه بسا موتوری که بیست سال است که از گاراژ بیرون نیامده باشد، هزینه بیمه بالاتری در مقایسه با موتور تازه ساخته شده داشته‌باشد.

 

تعداد سیلندر

تعداد سیلندر هم یکی از عواملی است که در نرخ بیمه موتورسیکلت تاثیرگذار است. موتورسیکلت‌ها از نظر تعداد سیلندر به موارد زیر تقسیم می‌شوند:

 • موتور سیکلت تک سیلندر
 • موتور سیکلت دو سیلندر
 • موتور سیکلت سه سیلندر و بالاتر

 

نوع و ساختار موتور

یکی از عوامل دیگری که در نرخ بیمه موتورسیکلت موثر است، نوع و ساختار موتورسیکلت است. نوع و ساختار موتورسیکلت به برقی یا دنده‌ای بودن موتورسیکلت بستگی دارد. هر چقدر موتور بزرگتر باشد و قدرت موتور بیشتری داشته باشد، هزینه بیمه موتورسیکلت بیشتر می‌شود.

 

تخفیف عدم خسارت بیمه موتور

اگر دقت کنید اکثر موتورسوارها از ریزه کاری‌ها و اصول موتورسواری مطلع هستند. آگاهی از این موضوع که عدم استفاده از خسارت موجب می‌شود تخفیف بیشتری به موتورسیکلت آن‌ها تعلق بگیرد، دقت آن‌ها را بیشتر می‌کند.

میزان تخفیف عدم خسارت معمولا به صورت خودکار محاسبه و روی بیمه موتور سیکلت ثبت می‌شود. می‌توانید از این نقطه قوت خود در تمدید بیمه‌نامه موتورسیکلت کمال استفاده را ببرید. بیمه ارزان برای موتور خود تهیه نمایید. سقف  تخفیف عدم خسارت بیمه موتور ۷۰ درصد است.

 

جریمه دیرکرد بیمه موتور و خرید بیمه شخص ثالث

معمولا اکثر افراد در مورد تاریخ‌ها فراموش‌کار هستند. تاریخ سر رسید بیمه هم یکی از تاریخ‌هایی است که با وجود اهمیت آن ممکن است به وسیله افراد زیادی فراموش شود. باید بدانید که افراد فراموشکار برای این اشتباه جریمه می‌شوند. اما جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث موتورسیکلت خیلی زیاد نیست. بیمه دات کام برای این که رضایت همه موتورسواران عزیز را جلب کند، بخش یادآور بیمه را تدارک دیده است. بیمه دات کام یک کارگزاری اینترنتی بیمه است که به فروش انواع بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه می‌پردازند.

شما می‌توانید به راحتی به سامانه بیمه دات کام وارد شوید و در چند مرحله ساده بیمه مورد نظر خود را خریداری کنید. بخش یادآور احتمال فراموشی تاریخ سررسید بیمه را به حداقل می‌رساند. موتورسواران به راحتی با ثبت اطلاعات بیمه‌نامه خود، می‌توانند با خیال راحت به زندگی‌شان برسند. بیمه دات کام قبل از تاریخ سررسید تمدید بیمه، آن‌ها را مطلع می‌سازد.

 

نحوه محاسبه جریمه دیرکرد بیمه موتور ‌

در مورد نحوه محاسبه جریمه دیرکرد موتورسیکلت باید بدانید که این جریمه به صورت روزانه و حداکثر به مدت یک سال ( ۳۶۵ روز) تعیین می‌شود. فرمول محاسبه جریمه دیرکرد بیمه موتور به این صورت است:

حق بیمه خالص ثالث موتور سیکلت را طی یک سال تقسیم بر ۳۶۵ می‌نمایید.

سپس جواب مرحله فوق را در تعداد روزهای دیرکرد ضرب می‌کنیم. توجه داشته باشید که در صورتی که بیشتر از یکسال دیرکرد در تمدید بیمه موتورسیکلت داشته باشید میزان جریمه‌ای که باید پرداخت کنید معادل 365 روز است. مبلغ جریمه دیرکرد هنگام خرید بیمه تعیین می‌شود. این جریمه بر نرخ حق بیمه موتور اضافه می‌شود.

 

راهنمای بیمه موتورسیکلت 

خرید بیمه موتورسیکلت دارای اهمیت زیادی است. موتورسیکلت در دسته وسایل نقلیه پر خطر دارد. خریداری بیمه موتورسیکلت به موتورسواران کمک می‌کند که با مشکلات کمتری مواجهه شوند.  هم چنین راهنمای بیمه موتور نیز  در مورد نحوه خریداری بیمه موتور، انواع بیمه در دسترس و شرایط آن‌ها صحبت می کند تا در زمان خریداری بیمه با اطلاعات بیشتری به این کار بپردازید.

 

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *