اخبار 17 مرداد 1400 - 3 سال پیش زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0

زورشان به ما رسید و گرانی مسکن را گردن ما انداختند!

زورشان به ما رسید و گرانی مسکن را گردن ما انداختند!

رییس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه در پنج ماه اخیر معاملات ملک در کل کشور ۴۰ درصد کاهش یافته است گفت: هیچ‌یک از حوزه‌های تاثیرگذار بر قیمت مسکن اعم از نوسانات اقتصاد کلان، ساخت‌وساز و برنامه‌ریزی در اختیار ما نیست اما چون بخش خصوصی هستیم و زورشان به ما رسید کم‌کاری خودشان را گردن ما انداختند و گفتند مشاوران عامل گرانی مسکن هستند.

 مصطفی‌قلی خسروی، امروز در نشست خبری به مناسبت روز خبرنگار اظهار کرد: بعضا به من زنگ می‌زنند و می‌گویند چرا خانه اینقدر گران شده است؛ در حالی که این  مساله به من ارتباطی ندارم. طبق قانون نظام صنفی وظایف من رسیدگی و ارتقای صنف مشاوران املاک است. با تخلفات هم برخورد می‌کنیم و به اذعان اداره املاک، بیشترین آمار پلمپ دفاتر را داریم. هیچ موضوعی اعم از نوسانات اقتصاد کلان، ساخت‌وساز و برنامه‌ریزی در حوزه مسکن در اختیار من نیست. البته ما در ماههای اخیر گفتیم قیمت خانه ۱۰ تا ۱۵ درصد پایین می‌آید که همین اتفاق هم افتاد.
همانطور که آمریکا باید از منطقه برود بانکها هم باید از بخش مسکن بروند
وی افزود: بانک مرکزی با ارایه آمار، بازار مسکن را متشنج می کند. به عقیده من همانطور که باید پای آمریکا از منطقه کوتاه شود، بانکها هم باید از بخش مسکن بروند تا این حوزه به آرامش برسد. بانک مرکزی اوایل سال ۹۹ اعلام کرد خانه ۴۸ درصد گران شده، همان موقع من از همکاران خود در کف بازار پرسیدم که گفتند قیمتها ۱۰ تا ۱۵ درصد بالا رفته است. اما وقتی بانک مرکزی گفت ۴۸ درصد، انتهای سال با رشد بالای ۹۰ درصد مواجه شدیم.
خسروی در واکنش به این موضوع که بانک مرکزی آمار خود را از سامانه املاک و مستغلات دریافت می‌کند گفت: سامانه املاک و مستغلات که کد رهگیری صادر می کند هم‌اکنون در اختیار اتاق اصناف ایران است و اتاق با بانک مرکزی در ارتباط است ولی ۶۰ درصد معاملات در این سامانه ثبت می‌شود و آنها بر این اساس قیمتها را حدس می‌زنند و اطلاعاتی را ارایه می‌دهند که باعث تنش بازار می‌شود. از طرف دیگر متاسفانه وزارت راه و شهرسازی دولتهای یازدهم و دوازدهم اقدام چندانی برای ساخت و ساز انجام ندادند، بعد سعی کردند گرانی را به گردن این و آن بیندازند.
می‌گفتیم چرا ساخت و ساز نمی‌کنید؟ می‌گفتند داریم جاده و تونل می‌سازیم
رییس اتحادیه مشاوران املاک، انتزاع وزارت راه و شهرسازی و ورود وزارت دفاع به بحث صنعتی‌سازی را دو اقدام ثمربخش دانست و گفت: اینکه مجلس بحث جدا شدن حوزه حمل و نقل از مسکن را دنبال می‌کند به نفع مردم است. این چند سال وقتی به مسئولان می‌گفتیم چرا ساخت و ساز نمی‌کنید پاسخ می‌دادند که ما داریم جاده، تونل و پل می‌سازیم.
خسروی همچنین درباره قرار گرفتن اتحادیه املاک تحت نظر وزارت راه و شهرسازی گفت: وزارت راه و شهرسازی این پیشنهاد را داد و ما موافق این موضوع هستیم؛ چرا که در این صورت به کانون تبدیل می‌شویم و صنف ما ارتقا پیدا می کند. در این خصوص دستورالعمل کانون مشاوران املاک را نوشتیم اما هیچ اقدامی در این خصوص انجام ندادند. در حال حاضر ۲۰ درصد درآمد اتحادیه‌ها به اتاق اصناف اختصاص پیدا می‌کند که با این مبالغ می‌شود یک وزارتخانه ایجاد کرد.
در این خصوص سعید لطفی ـ عضو هیات مدیره اتحادیه مشاوران املاک گفت: درآمد سالیانه اتحادیه املاک حدود ۶ میلیارد تومان است که حدود ۱.۲ میلیارد تومان آن به اتاق اصناف می‌رسد.
در ادامه، مصطفی‌قلی خسروی ـ رییس اتحادیه مشاوران املاک ـ با انتقاد از نداشتن اختیارات لازم برای برخورد با تخلفات اظهار کرد: تنبیهاتی که قانون نظام صنفی برای ما تعیین کرده بسیار ضعیف است. اگر یک بلورفروش، یک دست لیوان شکسته به مردم بفروش مغازه اش یک هفته پلمپ می‌شود. برای اعضای ما هم که مهمترین دارایی خانوارها یعنی مسکن را معامله می‌کنند یک هفته پلپ در نظر گرفته‌اند؛ در صورتی که اگر مشاور املاک، اشتباهی مرتکب شد باید اشتباه آخرش باشد و برای همیشه از فعالیت منع شود. اگر تبدیل به کانون شویم با توجه به تجربه ۲۷ ساله من در اتحادیه املاک، دستورالعملهای بازدارنده را اجرایی خواهیم کرد.
آمارهای غیررسمی از رشد ۵۰ درصدی اجاره‌بها حکایت دارد
خسروی همچنین درباره میزان افزایش نرخ اجاره گفت: ستاد کرونا میزان مجاز افزایش اجاره بها را ۲۵ درصد اعلام کرد. اما هرگونه نرخ‌گذاری در بازار مسکن باعث نابسامانی می‌شود. گفتند اجاره بها بیشتر از ۲۵ درصد بالا نرود اما گزارشهای ما از رشد حدود ۵۰ درصدی نرخها حکایت دارد. وقتی لبنیات و گوشت و شکر گران می‌شود و شما نرخ اجاره را پایین‌تر از تورم ۴۴ درصد تعیین می‌کنید معلوم است که بازار به هم می‌ریزد.
وی با اشاره به کاهش نرخ کمیسیون مشاوران املاک از نیم درصد به ۲۵ صدم درصد بیان کرد: وزارت راه و شهرسازی به دولت گفت علت افزایش قیمت مسکن کمیسیون مشاوران املاک است. بعد حق الزحمه همکاران ما را نصف کردند. یعنی تدبیرشان این بود که مشاوران، قانون را دور بزنند. ما باید حق و حقوق هر صنفی را مطابق زحماتشان بدهیم تا از بروز تخلفات جلوگیری شود.
رییس اتحادیه مشاوران املاک خاطرنشان کرد: از زمان وزارت آقایان سعیدی‌کیا، نیکزاد، آخوندی و اسلامی همواره سعی کردیم با وزرا در ارتباط باشیم که اگر حرف خوبی می‌زنند از آنها حمایت کنیم. ولی متاسفانه از زمانی که آقایان آمدند به طور کلی با اتحادیه قطع رابطه کردند. اینکه می‌گویند مشاوران املاک باعث گرانی مسکن می‌شوند به درد انتخابات می‌خورد، به درد مردم نمی‌خورد. این را سالیان سال گفته‌اید چه دردی را دوا کرده است؟ من چون بخش خصوصی هستم و پشتیبان ندارم هرکس پیدا می‌شود یک پس‌گردنی به ما می‌زند!
خسروی تنها راهکار ایجاد تعادل در بازار مسکن را افزایش ساخت‌وساز دانست و گفت: اینکه وزارت دفاع به بحث صنعتی‌سازی ورود کرده و گفته که ۱۲ طبقه را در شش ماه می‌سازیم بسیار خوب است. اگر این اقدام انجام شود می‌توانیم کسری پنج میلیون مسکن را ظرف یک سال پر کنیم. وقتی خانه ساخته می‌شود به ما می‌سپارند که بفروشیم. اولین حرفی که مشاور املاک به فروشنده می‌زند این است که آیا کمتر می‌فروشی؟ زیرا مشاور املاک می‌خواهد معامله شود تا به کمیسیون برسد. اما متاسفانه بازار در دست بانکها است و سعی می‌کنند با ارایه آمار، قیمتها را افزایش دهند.
کاهش ۴۰ و ۵۶ درصدی معاملات در کشور و تهران
وی درباره آمار معاملات مسکن در سال جاری گفت: از ابتدای فروردین تا ۱۶ مرداد ۱۴۰۰ تعداد مبایعه‌نامه‌ها (قراردادهای خرید  و فروش) ملک ۱۷۷ هزار و ۲۷۲ فقره و تعداد اجاره‌نامه‌ها ۳۶۴ هزار و ۸۹۰ فقره بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۴۰ درصد کاهش و ۳۱ درصد افزایش نشان می‌دهد.
رییس اتحادیه مشاوران املاک همچنین با اشاره به رکود بازار مسکن در شهر تهران خبر داد: از یکم فروردین ماه تا ۱۶ مردادماه ۱۴۰۰ تعداد ۲۴ هزار و ۴۴۳ مبایعه نامه در تهران به امضا رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۵۶ درصد کاهش یافته است. در مدت مذکور ۸۰ هزار و ۴۵۲ قرارداد اجاره منعقد شده که از افزایش ۲۵ درصد در مقایسه با مدت مشابه در سال ۱۳۹۹ حکایت دارد.
خسروی در ابتدای این نشست ضمن تبریک ۱۷ مردادماه روز خبرنگار گفت: خبرنگاران افرادی صادق، باهوش و دوراندیش هستند که رسالتشان آگاهی‌بخشی و شفاف‌سازی است. جا دارد از تلاشهایی که در عرصه اطلاع‌رسانی، کمک به پیشرفت کشور و بهبود زندگی مردم انجام می‌دهید تشکر می‌کنم.
منبع: ايسنا
مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *