اخبار 18 مرداد 1400 - 3 سال پیش زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0

سالروز حمله اتمی به ناگازاکی؛ گوترش مذاکرات کنترل تسلیحاتی روسیه-آمریکا را ستود

سالروز حمله اتمی به ناگازاکی؛ گوترش مذاکرات کنترل تسلیحاتی روسیه-آمریکا را ستود

دبیرکل سازمان ملل امروز دوشنبه در پیامی به مناسب هفتاد و ششمین سالروز بمباران اتمی ناگازاکی، رویکرد روسیه و ایالات متحده برای کنترل تسلیحاتی را ستود.

 به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، در جریان نشست ۱۶ ژوئن در ژنو، روسای جمهوری آمریکا و روسیه برای از سرگیری مذاکرات ثبات استراتژیک که زمینه کنترل تسلیحاتی در آینده را فراهم میکند، توافق کردند. علاوه بر این، جو بایدن و ولادیمیر پوتین بار دیگر به این اصل که یک جنگ هسته‌ای پیروز ندارد و نباید چنین جنگی وجود داشته باشد، متعهد شدند.
آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در پیام خود گفت: دو تحول اخیر مایه امیدواری است. من از تأیید مجدد ایالات متحده و فدراسیون روسیه مبنی بر اینکه در جنگ هسته‌ای نمیتوان پیروز شد و هرگز نباید چنین جنگی باشد و همچنین از تعهد آنها برای مشارکت در گفتگوی کنترل تسلیحاتی استقبال میکنم.
دبیرکل سازمان ملل همچنین به طرفین پیمان منع اشاعه تسلیحات هسته‌ای، اجرای آن را تبریک گفت و اشاره کرد که این توافق “بیانگر نگرانی‌های مشروع بسیاری از کشورها درباره خطر موجودی از جانب تسلیحات هسته‌ای” است. گوترش همچنین از اعضای پیمان عدم اشاعه هسته‌ای خواست تا گامهایی در مسیر حذف تسلیحات اتمی بردارند.
در نهم اوت ۱۹۴۵، آمریکا شهر ناگازاکی ژاپن را با بمب هسته‌ای هدف گرفت. بیش از ۷۳ هزار تن کشته یا بعد از این انفجار مفقود شدند و بعدا ۳۵ هزار تن هم از تشعشعات رادیواکتیو یا جراحت‌ها جان باختند. این دومین و آخرین بمباران اتمی یک شهر در تاریخ بشریت، بعد از بمباران اول بود که در هیروشیما، تنها سه روز پیش از ناگازاکی رخ داد.
منبع: ايسنا
مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *