اخبار 21 مرداد 1400 - 3 سال پیش زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0

انتشار فراخوان سی‌وسومین جشنواره تئاتر خوزستان

انتشار فراخوان سی‌وسومین جشنواره تئاتر خوزستان

سی‌وسومین جشنواره تئاتر استان خوزستان برای برگزاری در آبان ماه سال جاری با حضور گروه‌های نمایشی استان خوزستان منتشر شد.

 بنابر اعلام ایران تئاتر، سی‌وسومین جشنواره تئاتر استان خوزستان توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان و انجمن هنرهای نمایشی خوزستان با مشارکت گروه‌های نمایشی سراسر استان خوزستان با هدف ارتقا و اعتلای سطح کیفی هنر نمایش، حمایت از تولید و اجرای عمومی تئاتر در سطح استان و تولید آثار فاخر و ارزشمند نمایشی با در نظر گرفتن دوره شیوع پاندومی کرونا در آبان ۱۴۰۰ برگزار می‌شود.

اولویت‌های موضوعی جشنواره:

انتخاب موضوع و مضامین آزاد است ولی آثار با موضوعات ذیل از محورهای مورد تاکید جشنواره خواهند بود:

۱) موضوعات مرتبط با شعار سال ۱۴۰۰ (تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها)

۲) نمایش‌هایی که با توجه به موضوعات و مسایل منطقه و استان با چشم‌انداز جهانی و بهره‌گیری از شیوه‌ها، شگردها و جریان‌های روز تئاتر جهان تولید شده باشد.

۳) استفاده از بسترهای فرهنگی، هنری، اجتماعی، تاریخی، ادبی، اقتصادی، سیاسی، آداب و رسوم و سنت‌های در جهت رشد و توسعه تئاتر در استان خوزستان.

۴)  ایجاد روحیه نشاط و امیدبخشی در جامعه با توجه به آثار مخرب روانی ناشی از شیوع پاندومی کرونا.

شرایط جشنواره:

شرایط عمومی شرکت در جشنواره:

۱) جشنواره پذیرای نمایش‌های صحنه‌ای مبتنی بر آثار و نمایشنامه‌های ایرانی خواهد بود.

تبصره ۱: متون اقتباسی منوط به ذکر دقیق مشخصات صاحب اصلی اثر، نوع اقتباس و اخذ مجوز از نویسنده یا ناشر و مترجم به صورتی که حقوق معنوی و مادی صاحب اثر حفظ شود، می‌توانند متقاضی حضور در بخش صحنه‌ای جشنواره باشند و در صورت رعایت نشدن این مهم، مسؤولیت هرگونه عدم شفاف‌سازی متوجه نویسنده و کارگردان خواهد بود.

۲) برگزیدگان این جشنواره به دبیرخانه چهلمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر معرفی خواهند شد.

۳) مرحله بازخوانی و انتخاب متون نمایشی حذف شده است و همه آثار نمایشی با رعایت ضوابط این فراخـوان می‌توانند متقاضی شرکت در جشنواره باشند و نمایش‌ها تنها در مرحله انتخاب فیلم آثار (بازبینی) بررسی می‌شوند.

۴) آثار بخش رقابتی سی‌وسومین جشنواره تئاتر استان خوزستان صرفاً مختص آثار نمایشی تولید شده «هنرمندان استان خوزستان» که اجرای عمومی آنها به انجام رسیده، خواهد بود. لذا گروه‌هایی می‌توانند در جشنواره تئاتر استانی حضور داشته باشند که در فاصله زمانی اتمام جشنواره استانی ۹۹ تا شروع جشنواره استانی ۱۴۰۰ اثر آنها حداقل پنج نوبت اجرای عمومی در یکی از شهرستان‌های استان خوزستان داشته باشد. (در صورت عدم اجرا به علت شیوع بیماری پاندومی کرونا، گروه‌های نمایشی متعهد می‌شوند بعد از حضور در جشنواره اجرای عمومی خود را به انجام برسانند).

۵) ارایه و تحویل مجوز کتبی نویسنده یا ناشر و مترجم برای شرکت در سی‌وسومین جشنواره تئاتر استان خوزستان از سوی کارگردان و گروه متقاضی به دبیرخانه جشنواره الزامی است.

۶) حفظ حقوق معنوی نویسنده یا مترجم در اقلام تبلیغاتی نمایش‌ها الزامی است.

۷) هر گروه نمایشی راه یافته به سی‌وسومین جشنواره تئاتر استان خوزستان تا سقف مبلغ ۴۰ میلیون ریال به عنوان کمک هزینه دریافت خواهد کرد.

۸) تنها ملاک تأیید اجرای عمومی آثار نمایشی برای شرکت در سی‌وسومین جشنواره تئاتر استان خوزستان و نیز حضور در چهلمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر؛ درج اطلاعات آثار نمایشی در بازه زمانی اجرا در «درگاه تئاتر خوزستان» با ذکر تاریخ اجرای عمومی اثر است. لذا در تهیه و گزارش اجراهای عمومی، لازم است مؤلفه‌ها و مشخصات کامل آثار در «درگاه تئاتر خوزستان» ثبت شود.

۹) هر کارگردان فقط با یک اثر نمایشی می‌تواند متقاضی حضور در جشنواره باشد.

۱۰) چنانچه در هر مرحله از انتخاب آثار مغایرتی با بندهای مذکور اثبات شود، دبیرخانه جشنواره گروه نمایشی را از حضور در جشنواره‌های استانی و فجر باز خواهد داشت.

نحوه ثبت تقاضای حضور در جشنواره:

با توجه به ظرفیت درگاه تئاتر ایران، مراحل ثبت تقاضا جهت سی‌وسومین جشنواره تئاتر خوزستان به صورت الکترونیکی و از طریق «درگـاه تئاتر خـوزستـان» به شرح ذیل انجام می‌پذیرد.

۱) فرآیند ثبت تقاضا از تاریخ چهارشنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۰ از طریق بخش ویژه «سی‌وسومین جشنواره تئاتر استان خوزستان» در «درگاه تئاتر خوزستان» به نشانی https://khoozestan.theater.ir انجام خواهد گرفت.

۲) متقاضیان در مرحله اول ثبت تقاضا باید فایل Word و PDF نمایشنامه به همراه خلاصه نمایشنامه، مجوز کتبی نویسنده یا ناشر و مترجم و سایر مدارک درخواستی را تا تاریخ مقرر در گاه‌شمار جشنواره، در بخش ویژه «سی‌وسومین جشنواره تئاتر استان خوزستان» در «درگاه تئاتر خوزستان» بارگذاری نموده و کد رهگیری دریافت کنند.

تبصره: شرکت‌کنندگان در جشنواره با ثبت تقاضا و ارسال اثر خود متعهد به پذیرش قوانین و سیاست‌گذاری‌های جشنواره هستند و عدم رعایت این قوانین به ویژه زمان‌بندی جشنواره، موجب حذف آثار خواهد شد.

۳) گروه‌های متقاضی حضور در سی‌وسومین جشنواره تئاتر استان خوزستان در مرحله دوم ثبت‌نام (مهر ۱۴۰۰) باید فرم شماره یک (فرم تکمیل شده درخواست حضور در جشنواره شامل فهرست بازیگران و عوامل) و پنج قطعه عکس با کیفیت از اجرا را در درگاه تئاتر خوزستان بارگذاری نموده و پنج نسخه از فیلم اجرای نمایش خود را بر روی لوح فشرده در تاریخ مقرر در گاه‌شمار جشنواره به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

۴) کارگردانان در هنگام تکمیل فرم شماره یک شرکت در جشنواره دقت لازم را به عمل آورند زیرا فرم شماره یک ملاک برنامه‌ریزی‌های آتی خواهد بود. تغییر در نام نمایش یا بازیگران و عوامل پس از اتمام جشنواره تئاتر استانی باید از طریق مکاتبه با دبیرخانه جشنواره یا اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان صورت پذیرد.

۵) گروه‌های نمایشی نسبت به ضبط صدای واضح و با کیفیت و ثبت تصویری اثر حساسیت و دقت لازم را داشته باشند. (شیوه‌نامه راهنمای تصویربرداری، صدابرداری و تدوین فیلم نمایش در درگاه تئاتر خوزستان موجود است.)

نکته:

با توجه به شرایط ناشی از شیوع پاندومی کرونا و در صورت غیرعادی شناخته شدن وضعیت استان خوزستان با توجه به نظر ستاد استانی پیشگیری و مقابله با کرونا هر گونه تصمیم‌گیری در مورد انتخاب آثار یا شیوه برگزاری جشنواره منوط به اعلام شرایط از سوی آن ستاد خواهد بود.

مدارک مورد نیاز:

۱) تکمیل فرم تقاضای حضوردر جشنواره  (فرم شماره یک)

۲) فایل word یا PDF نمایشنامه

۳) مجوز کتبی نویسنده

۴) خلاصه نمایشنامه

۵) رزومه هنری کارگردان

۶) اسامی کامل گروه شامل نویسنده، کارگردان، بازیگران و عوامل فنی

۷) پروانه نمایش از شورای نظارت بر نمایش شهرستان محل اجرا

گاه‌شمار جشنواره:

برنامه زمان‌بندی جشنواره با توجه به شیوه‌نامه ابلاغی از سوی اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به شرح زیر مشخص شده است:

۱) آخرین مهلت ثبت تقاضا در جشنواره:  ۳۰  مرداد ۱۴۰۰

۲) آخرین مهلت ارسال فیلم آثار:  ۳۰ مهر ۱۴۰۰

۳) تاریخ بازبینی: یک تا پنج آبان ماه ۱۴۰۰ ۴

) اعلام نتـایج بازبینی:  هشت آبان ۱۴۰۰

۵) برگزاری جشنواره : ۱۶ تا ۱۹ آبان ۱۴۰۰

نشانی دبیرخانه:

گروه‌های نمایشی استان خوزستان می‌توانند مدارک لازم در فراخوان جشنواره را به آدرس زیر ارسال کنند.

خوزستان، اهواز، خیابان فلسطین، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان،  طبقه سـوم، اداره هنری دبیرخانه سی‌وسومین جشنواره تئاتر استان خوزستان  تلفن:   ۰۶۱۳۳۳۶۴۴۱۶

ایمیل: Email: khouz.nama@gmail.com

نشانی درگاه تئاتر خوزستان: https://khoozestan.theater.ir

منبع:ایسنا

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *