اخبار 29 مرداد 1400 - 3 سال پیش زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0

۷ آیین عزاداری محرم گلستانی‌ها در فهرست میراث ناملموس کشور

۷ آیین عزاداری محرم گلستانی‌ها در فهرست میراث ناملموس کشور

 مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گلستان گفت: تاکنون هفت اثر از مواریث فرهنگی ناملموس مرتبط با آیین‌ها و مراسم محرم از این استان در فهرست ملی میراث فرهنگی ناملموس به ثبت رسیده است.

احمد تجری با اعلام این خبر گفت: آئین و مراسم طوق بندان گرگان، مراسم عزاداری بنی‌اسد در شهرستان بندرگز، مراسم چهل‌منبر در شهرستان گرگان، آئین مذهبی حسن حسین شهرستان گالیکش ازجمله این میراث ناملموس به ثبت رسیده است.

وی افزود: همچنین مراسم سینه‌زنی کمر به کمر رامیان، آئین دسته‌چوبی شهر تاریخی استرآباد (گرگان) و آئین نخل پا روستای بالاجاده کردکوی هم از آئین‌های عزاداری مردم استان گلستان در ایام محرم ثبت ملی شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی گلستان خاطرنشان کرد: ماه محرم و صفر و مراسم عزاداری امام حسین (ع) و یاران باوفایش میراث معنوی عظیمی است که ثبت ملی آثار ناملموس در این حوزه از جمله اقدامات در راستای حفاظت از این میراث معنوی باارزش بوده است. برای بهره‌مندی از ثمرات دو ماه محرم و صفر در تلاش برای صیانت و حفاظت از عزاداری سنتی اقوام سطح استان هستیم.

به گزارش ایسنا به نقل از میراث فرهنگی گلستان، تجری گفت: گلستان ظرفیت‌های بسیار در حوزه گردشگری مذهبی مخصوصاً در ایام ماه‌های محرم و صفر دارد که سعی ما معرفی هرچه بهتر این قابلیت‌ها در سطح ملی و بین‌المللی است.

منبع:ایسنا

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *