اخبار 10 آبان 14009:03 ب.ظ زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0

مصر نقشه راهی را برای پایان محاصره و بازسازی غزه ارائه کرد

مصر نقشه راهی را برای پایان محاصره و بازسازی غزه ارائه کرد

بعد از شکست مأموریت فرستاده سازمان ملل در روند صلح خاورمیانه برای اجرای تفاهم‌های مربوط به آتش بس میان حماس و رژیم صهیونیستی، مصر نقشه راهی را برای پایان محاصره و بازسازی غزه ارائه کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، جنبش حماس در نشست روز سه شنبه با گروه‌های فلسطینی آن‌ها را در جریان مذاکرات با تور وینسلند، فرستاده سازمان ملل در روند صلح خاورمیانه گذاشت. حماس اعلام کرد که وینسلند از رژیم صهیونیستی در تعامل با پرونده‌های غزه جانبداری می‌کند. در این نشست درباره گزینه‌های گروه‌های فلسطینی طی مرحله آتی به دلیل عقب نشینی رژیم صهیونیستی از اجرای توافق‌های آتش بس گفت‌وگو شد. این رژیم بازسازی و اجرای پروژه‌های امدادرسانی به ساکنان غزه را به آزادی سربازان اسرائیلی که توسط حماس بازداشت شده‌اند ربط می‌دهد اما حماس با این مساله مخالف است.
همچنین در این نشست درباره نقشه راه میانجیگران مصری صحبت شد که بعد از ۲۴ ساعت از شکست مأموریت وینسلند ارائه شد. هدف از این نقشه راه حفظ آتش بس است و آتش بس و بازسازی را به پرونده اسرای اسرائیلی ربط نمی‌دهد.
میانجیگران مصری خواهان آغاز مذاکرات فلسطین با طرف اسرائیلی برای اجرای بندهای آتش بس و بازگشایی گذرگاه‌های غزه هستند. آن‌ها می‌گویند این مساله به زمان نیاز دارد چراکه دولت جدید رژیم صهیونیستی با ریاست نفتالی بنت تازه کار خود را آغاز کرده است.
ماهر مزهر، از رهبران جبهه مردمی آزادی فلسطین گفت: ما توافق کرده‌ایم که به میانجیگران مصری فرصت کافی را بدهیم. طرح مصر شامل بازسازی غزه و شکستن محاصره است. ما مراقب اوضاع هستیم و در نهایت موضع خود را اعلام می‌کنیم. همگی با ادامه وضعیت غزه و ادامه سیاست‌های انتقام جویانه اشغالگران مخالفند.
حماس سازمان ملل را مسؤول مشکلات ساکنان غزه دانست و نسبت به هرگونه تعلل در شکستن محاصره یا بازسازی هشدار داد.
حماس به رژیم اشغالگر و همپیمانان آن در خصوص عدم لغو محاصره غزه هشدار داده و تاکید کرد: مردم ما و مقاومت هرگز خاموش نخواهند شد. گروه‌های مقاومت در برابر اشغالگران و برای دفاع از قدس متحد باقی خواهند ماند.
حماس در ادامه همراهی بین‌المللی با اسرائیل در عدم درج نام رژیم در لیست بین‌المللی ناقضان حقوق بشر را محکوم کرد.
این جنبش اعلام کرد: اسرا در مقابل اسرا. دشمن شاهد خشمی خواهد بود که قبل از آن ندیده باشد. مردم ما آماده هستند.
در این راستا شبکه ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی از پیشنهادی که هیئت اسرائیلی در قاهره در صورت ادامه آتش بس با غزه ارائه خواهد کرد، خبر داد. این شبکه اعلام کرد این پیشنهاد درباره بازسازی غزه در ازای دستیابی به اطلاعاتی درباره اسرای اسرائیلی است.
این شبکه اعلام کرد که احتمالا حماس این پیشنهاد را قبول نکند و درگیری‌ها مجددا ازسرگرفته شوند. همچنین بنی گانتس، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی طرح عملیاتی را شامل بانک اهداف و انبار سلاح برای مقابله با درگیری‌های آتی تهیه کرده است.
این شبکه اعلام کرد، دلیل شکست مذاکرات تبادل اسرا پافشاری اسرائیل بر ربط دادن بازسازی غزه به پرونده اسرا است.
منبع:ایسنا
مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *