اخباز 3 14 آبان 14009:04 ب.ظ زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0

۸ درصد صادرات فولاد کشور متعلق به آذربایجان شرقی است

۸ درصد صادرات فولاد کشور متعلق به آذربایجان شرقی است

ایسنا/آذربایجان شرقی رئیس انجمن تولید کنندگان فولاد آذربایجان شرقی گفت: ۱۵ درصد تولید و هشت درصد صادرات فولاد در کشور متعلق به این استان است که نشان از ظرفیت ویژه این استان در حوزه تولید فولاد دارد.

کریم رحیمی روز سه شنبه، ۸ تیرماه، در نشست خبری تشکل‌های فولادی ایران، با بیان این‌که استان آذربایجان شرقی با دارا بودن حدود ۴۲ واحد تولید فولادی، یکی از قطب‌های تولید فولاد در کشور است، اظهار کرد: ۲۴ درصد واحدهای فولادی در این استان فعالیت می‌کنند.

وی با بیان این‌که فولاد، بالاترین نرخ ارزآوری را برای استان دارد، گفت: گردش مالی صنعت فولاد آذربایجان شرقی، ۳۰ هزار میلیارد تومان بوده و برای بیش از شش هزار نفر زمینه اشتغالزایی فراهم‌کرده است.

رحیمی با اشاره به مشکلات و مسائل موجود در صنعت فولاد، افزود: مهمترین معضل این صنعت، تامین مواد اولیه برای واحدهای نوردی، بحث قیمت گذاری دستوری که از سوی بورس اعمال می‌شود و از سویی نیز قیمت ارزش پایه صادراتی است.

وی با بیان این‌که فولاد به دو قسمت صنایع بالادستی و صنایع پایین دستی تقسیم می‌شود، افزود: صنایع بالادستی شامل معادن، سنگ آهن، کنسانتره، شمس و … است، همچنین صنایع پایین دستی که عمدتا بخش خصوصی بوده و نیاز به صنایع بالادستی و بخش نوردی کشور دارد، اما حاشیه سودی که برای این زنجیره اعمال شده عادلانه نیست؛ چراکه درحال حاضر سنگ آهن برای فولاد سازانی که دولتی هستند، با نصف قیمت جهانی عرضه می‌شود و این فرآورده که به عنوان مواد اولیه محصولات فرآوری مطرح است، با نرخ جهانی و حتی بیشتر از نرخ جهانی به بخش خصوصی تحویل می‌شود وحتی کفاف هزینه‌های حمل مواد اولیه به واحدهای تولیدی را نمی‌دهد.

رحیمی خاطرنشان کرد: سال قبل بورس کالا تنها مهندسی عرضه را بر عهده داشت ولی امسال مهندسی قیمت نیز اضافه شده و این موضوع برای واحدهای تولیدی به معضل تبدیل شده است.

منبع:ایسنا

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *