اخبار 4 15 آبان 140010:26 ب.ظ زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0

آغاز عملیات حفاظت از ساختارهای خشتی پاسارگاد

آغاز عملیات حفاظت از ساختارهای خشتی پاسارگاد

ایسنا/فارس مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد از آغاز مرحله نخست عملیات حفاظت از ساختارهای خشتی جبهه شرقی تل تخت در مجموعه جهانی پاسارگاد خبر داد.

افشین ابراهیمی بیان کرد: مجموعه موسوم به تل تخت در شمالی‌ترین بخش محوطه مجموعه میراث جهانی پاسارگاد بر فراز تپه‌ای طبیعی و رفیع به ارتفاع تقریبی ۵۰ متر از سطح دشت قرارگرفته است که باستان شناسان ساختارهای معماری تل تخت را از دوران هخامنشی تا دوران اسلامی تاریخ‌گذاری کرده‌اند.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی فارس، او بیان کرد: با وجود چندین فصل کاوش طی سال‌های ۱۳۴۲-۱۳۴۰ (استروناخ) و ۱۳۸۶-۱۳۸۵ (کالیری و عسکری) در جبهه شرقی تل تخت و آشکار شدن شواهد مهم تاریخی تاکنون برنامه حفاظتی خاصی در مورد این یافته‌ها (بقایای معماری خشتی) به اجرا گذاشته نشده که از این‌ رو تحت تاثیر عوامل جوی و محیطی و فرسایش زیاد شده‌اند.

ابراهیمی عنوان کرد: آب شستگی خشت‌های نمایان براثر بارندگی، متلاشی شدن مصالح به‌ واسطه کنترل نشدن پوشش گیاهی هرز و تجمع آب‌های سرگردان در فضاهای حفاری شایع‌ترین آسیب‌ها در این ساختارهای رها شده هستند که شاید یکی از دلایل اصلی کم‌توجهی به یافته‌های معماری ضلع شرقی تل تخت و مسیر دسترسی نامناسب و دشوار در انتقال مواد و مصالح باشد.

مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد به وضعیت نامطلوب بقایای معماری این بخش از مجموعه تل تخت اشاره کرد و ادامه داد: پایگاه میراث جهانی پاسارگاد در نخستین گام و در قالب برنامه‌ای اضطراری، نسبت به ساماندهی شرایط موجود گام گذاشته است و به همین منظور ابتدا عملیات آبرسانی بر فراز تل تخت (جبهه شرقی) انجام شد و پس‌ از آن خاک‌های دپو شده مربوط به زمان حفاری، سرند شدند تا پس از حذف کلوخه‌ها و دیگر اجزاء زائد، برای تهیه کاه‌گل مرغوب به مصرف برسند.

او افزود: علاوه بر اجرای اندود کاه‌گل بر سطح تمام بقایای معماری خشتی که گسترده‌ترین عملیات حفاظتی جبهه شرقی تل تخت را شامل می‌شود، حذف پوشش گیاهی هرز، حذف آثار و شواهد حضور و لانه‌سازی جانوران، شیب بندی سطوح و  ساخت مسیرهای سطحی و اضطراری دفع آب، از دیگر موارد پیش‌بینی‌شده برای ساماندهی وضعیت موجود است که این مرحله از اقدامات حفاظتی جبهه شرقی تل تخت از نیمه خردادماه امسال آغاز شده و به مدت دو ماه ادامه دارد.

منبع:ایسنا

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *