اخبار 8 20 آبان 140010:26 ب.ظ زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0

تولید بیش از ۷۰ درصد از لوبیای استان فارس در اقلید

تولید بیش از ۷۰ درصد از لوبیای استان فارس در اقلید
عکس آرشیوی است.

ایسنا/فارس مدیر جهاد کشاورزی اقلید گفت: وجود آب و هوای مطلوب و خاک حاصلخیز شرایط مناسبی را برای کشت لوبیا در این شهرستان مهیا کرده که سبب تولید بیش از ۷۰ درصد از لوبیای استان در اقلید شده است.

سید علی آقا میرطالبی افزود: کشت این محصول با مساعد شدن شرایط جوی از اردیبهشت ماه آغاز و با گذشت ۴ ماه در اواخر شهریور و اوایل مهرماه برداشت آن آغاز می‌شود.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی اقلید، او ادامه داد: شهرستان اقلید، قطب تولید لوبیای استان فارس است و پیش بینی می‌شود افزون بر ۳۱هزار تن محصول تولید و به بازار عرضه شود.

میرطالبی ادامه داد: همچنین بیش از ۱۲ هزار هکتار از اراضی این شهرستان به کشت لوبیا اختصاص دارد که نسبت به پارسال حدود دو هزارهکتار کاهش نشان می‌دهد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اقلید با بیان لزوم تولید بذور گواهی شده و ترغیب کشاورزان به استفاده از ارقام مناسب در شهرستان، اظهار کرد: با ورود بخش خصوصی و توسعه کشت قراردادی در شهرستان، کشاورزان به سمت استفاده از این بذرها و تولید بذر باکیفیت گرایش پیدا کرده اند.

او افزود: با این روش علاوه بر افزایش کیفیت، سبب بهره وری بیشتر و در نتیجه هزینه‌های تولید نیز کاهش می‌یابد.

میرطالبی با بیان اینکه انواع بذرهای مصرفی برای کشت، شامل ارقام مختلف چیتی و قرمز است، افزود: رقم‌های جدیدی همانند لوبیاچیتی صالح، غفار، کوشا، صدری، لوبیای قرمز دادفر و لوبیا سفید درسا نیز توسط مراکز تحقیقاتی، شرکت‌های تولید بذر و کشاورزان در سال‌های اخیر تولید و به سبد بذری کشاورزان شهرستان افزوده شده است.

او همچنین بیان کرد: در راستای مصرف بهینه آب، در مزارع لوبیا، آبیاری با نوار تیپ، مه پاش و سایر سیستم‌های نوین آبیاری، در دستور کار قرار گرفته و تاکنون بیش از ۸ هزار هکتار از این مزارع مجهز به سیستم آبیاری نوین شده است.

منبع:ایسنا

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *