اخبار 10 22 آبان 1400 - 3 سال پیش زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0

مهم‌ترین جایزه ادبی استرالیا برای نویسنده ۷۴ ساله

مهم‌ترین جایزه ادبی استرالیا برای نویسنده ۷۴ ساله

نویسنده ۷۴ ساله اهل جزیره تاسمانی موفق به کسب جایزه ادبی «مایلز فرانکلین» شد که به عنوان مهم‌ترین جایزه ادبی در استرالیا شناخته می‌شود.

به گزارش ایسنا به نقل از گاردین، «آماندا لوری» نویسنده ۷۴ ساله اهل تاسمانی با رمان «هزارتو» جایزه ادبی ۶۰ هزار دلاری «مایلز فرانکلین» را دریافت کرد که برای دومین سال پیایی به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا به صورت مجازی برگزار شد.

داوران این جایزه ادبی رمان «هزارتو» را «یک رمان مرثیه‌ای و مملو از غم و اندوه» توصیف کردند. داستان این رمان درباره زنی است که به یک منطقه روستایی دورافتاده سفر می‌کند تا به پسرش که به دلیل سهل‌انگاری موجب مرگ فردی شده و حالا در زندان به سر می‌برد نزدیک‌تر باشد. این زن به تدریج با همسایگان خود آشنا می‌شود اما لزوما از آن‌ها خوش‌شان نمی‌آید تا این‌که در یک ساختمان یه یک هزارتوی سنگی برمی‌خورد و تلاش می‌کند معنای از دست دادن و انزوا را در زندگی‌اش درک کند.

«آماندار لوری» در گفت‌وگویی پس از کسب این جایزه بیان کرد در حالی که در آثار اولیه‌اش بیشتر به سمت موضوعات سیاسی کشیده می‌شد اما اکنون تحت تاثیر سفر درونی افراد به زندگی خودشان قرار می‌گیرد.

«فراموشی» از «آراویند ادیجا»، «ماهی‌خوار باران» نوشته «رابی آرنوت»، «در لبه دنیای خاکی» به قلم «دنیل دیویس وود»، «سایه‌های ما» نوشته «گیل جونز»، «شکوه ابدی» از «سوفی لاگونا»، «حیوانات در آن کشور» نوشته «لورا جین مک‌کی»، «خوش‌شانس‌ها» از «اندرو پیپوس»، «کوهستان طلایی سنگ آسمانی» به قلم «میراندی ریوو»، «فصل پنجم» نوشته «فیلیپ سالوم»، «آواز تمساح« از «ناردی سیمپسون» و «دریای درون مرز» از «مادلین واتس» دیگر نامزدهای جایزه ادبی «مایلز فرانکلین» در سال ۲۰۲۱ بودند.
جایزه «مایلز فرانکلین» سالانه به یک رمان‌نویس که بیشترین شایستگی ادبی را در پیش‌برد و شناسایی زندگی و فرهنگ استرالیا داشته باشد اعطا می‌شود.

منبع:ایسنا

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *