اخبار 10 22 آبان 1400 - 3 سال پیش زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0

چابهار پر باران‌ترین شهر ایران در شبانه روز گذشته/ ۳۳ میلی متر بارش در ۲ ساعت بارید

چابهار پر باران‌ترین شهر ایران در شبانه روز گذشته/ ۳۳ میلی متر بارش در ۲ ساعت بارید

ایسنا/سیستان و بلوچستان رئیس اداره هواشناسی دریایی چابهار گفت: بامداد امروز در نتیجه فعالیت مونسون هند در چابهار ۳۴.۵ میلی متر باران بارید که ۳۳ میلی متر آن در کمتر از ۲ ساعت بارید و چابهار پربارش ترین شهر ایران در شبانه روز گذشته شد.

محمدرضا سالاری فنودی در گفت وگو با ایسنا اظهار داشت: این موثرترین بارش چابهار در بیش از ۱ سال اخیر است.

وی افزود: چابهار در حدود یک سال اخیر یکی از خشک ترین سال های خود در حدود۵۰ سال اخیر را تجربه کرده است به طوریکه تمام بارش های آن در این مدت به ۷ میلی متر نیز نمی رسد.

رئیس اداره هواشناسی دریایی چابهار ادامه داد: علاوه بر چابهار از ایستگاه های «کهیر» کنارک ۲۲، «نگور» دشتاری ۲۱، «تیس» چابهار ۱۶، «باهوکلات» دشتاری ۱۳، «پلان» چابهار ۱۲، «سور کمب» «عورکی» چابهار ۱۰، کنارک ۸ و شهر کنارک ۶.۵ میلی متر بارش گزارش شده است.

سالاری فنودی اضافه کرد: این بارش ها در برخی مناطق مانند شهر چابهار منجر به آبگرفتگی معابر و سلابی شدن برخی مسیل ها شد.

وی گفت: علاوه بر بارندگی، وزش تندبادهای موقتی با سرعت ۸۰ کیلومتر بر ساعت در کنارک و با سرعت ۶۰ کیلومتر بر ساعت در چابهار نیز روی داد که بر اساس گزارش های محلی منجر به بروز خسارت نیز شد.

دبیر تهک دریایی هواشناسی سیستان و بلوچستان در بخش دیگری از ادامه فعالیت مونسون هند در جنوب استان خبر داد و گفت: خروجی نقشه های پیش یابی و مدل های جوی استان تقویت شد به طوریکه اداره کل هواشناسی استان برای نخستین بار در ۱۵ ماه اخیر هشدار سطح قرمز صادر کرد.

سالاری فنودی افزود: پیش بینی می شود از بعدازظهر پنجشنبه بر شدت فعالیت مونسون هند در مناطق مرکزی، جنوب و جنوب شرق استان افزوده می شود به طوریکه پدیده های مخاطره آمیزی نظیر رگبار شدید باران، تندباد شدید لحظه ای، رعدوبرق شدید و تگرگ روی می دهد.

وی گفت: مهمترین اثرات مخاطره آمیز پیش روی این مناطق آبگرفتگی معابر، جاری شدن سیلاب، طغیان رودخانه ها، پرآب شدن سدها، انسداد جاده ها، برخورد صاعقه، خسارت دراثر بادشدید موقتی و خیزش گردوخاک با تاکید بر نیمه جنوبی استان و متلاطم شدن دریای عمان است.

منبع:ایسنا

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *