اخبار 12 24 آبان 14008:16 ب.ظ زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0

بی برقی دلیل افزایش قیمت سیمان است

بی برقی دلیل افزایش قیمت سیمان است

ایسنا/کردستان مدیرعامل سیمان کردستان دلیل افزایش قیمت سیمان کردستان را متوقف شدن تولید سیمان به علت قطعی برق عنوان کرد.

رضا نیک‌پور، در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به اینکه به دلیل قطعی برق امکان محقق شدن ظرفیت‌های تولید فراهم نشده است، عنوان کرد: این مشکل مقطعی است و با تدبیر دولت و رفع مشکل برق تولید سیمان مجدداً آغاز خواهد شد.

وی با اشاره به افزایش چشمگیر قیمت سیمان تولیدی کردستان در روزهای اخیر تاکید کرد: برخی تلاش دارند این اتفاق را به ورود شرکت سیمان به بورس کالا گره بزنند اما این ادعا صحیح نیست.

نیک‌پور افزود: سیمان کردستان یکی از شرکت‌های فعال استان کردستان و کشور با ظرفیت تولید روزانه سه هزار تن سیمان و کلینکر نقش مهمی در تامین نیاز داخلی کشور را ایفا می‌کند.

مدیر عامل سیمان کردستان ضمن تاکید بر اینکه دلیل قطعی برق تامین برق مشترکان خانگی بوده است، بیان کرد: با توجه به اینکه دپوی سیمان در انبار نداریم؛ مادامی که برق قطع باشد، تولیدی نداریم و محصولی وارد بازار نمی‌شود.

وی افزود: بازی جدید برخی افراد ذی نفع از بازار سیمان به زودی نقش بر آب می‌شود و بی شک قطعی برق طولانی مدت نیست و با توان بالا به چرخه تولید و بازار بازخواهیم گشت.

مدیرعامل “سکرد” به قیمت جهانی سیمان نیز اشاره کرد و گفت: نرخ جهانی سیمان نسبت یک هشتمی با فولاد دارد و با توجه به قیمت آهن در بورس کالا، افزایش قیمت سیمان به نسبت سایر مصالح ساختمانی دور از انتظار نیست.

وی ادامه داد: قیمت‌گذاری سیمان در بورس کالا با توجه به عرضه و تقاضا صورت می‌گیرد و باعث خروج دلالان از چرخه و به دنبال آن سرازیر شدن سود به بنگاه‌های تولیدی می‌شود.

نیک‌پور در پایان اظهار کرد: بسیاری از شرکت‌های سیمان طی سال‌های گذشته زیان‌ده بودند و سود این محصول استراتژیک در جیب دلالان ریخته می‌شد اما هم‌اکنون با ورود این محصول به بورس کالا و حذف دلالان از چرخه بازار امیدواریم که شرکت‌های سیمان سود واقعی فروش محصول را دریافت کنند و برای توسعه و نوسازی مجموعه خود هزینه کنند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *