اخبار 13 25 آبان 14004:29 ب.ظ زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0

درخواست نخست وزیر لیبی برای به جریان افتادن پرونده لاکربی در داخل

درخواست نخست وزیر لیبی برای به جریان افتادن پرونده لاکربی در داخل

نخست وزیر دولت وحدت ملی لیبی خواست، پرونده لاکربی در داخل این کشور به جریان افتد تا عاملان خسارت مالی به لیبی مجازات شوند.

به گزارش ایسنا، به نقل از روسیا الیوم، عبدالحمید الدبیبه، نخست وزیر دولت وحدت ملی لیبی گفت، برخی از طرف‌ها خواستند نجلا المنقوش، وزیر خارجه لیبی را وارد پرونده لاکربی کنند این پرونده در خارج از کشور مختومه شده اما دولت می‌خواهد داخل کشور آن را به جریان اندازد تا کسانی که سالها موجب خسارت مالی لیبی شده و باعث شده‌اند به خارج غرامت پرداخته شود، مجازات شوند.

وی افزود، سردرگمی‌ها زیاد و جهت‌دار است اما برخلاف میل آنها، لیبی بازخواهد گشت و با وجود توطئه‌های توطئه‌گران قوی خواهد بود و بخشی از سردرگمی‌ها مربوط به اتهامی است که به المنقوش در باز کردن پرونده لاکربی زده می‌شود.

در پی اظهارات نجلا المنقوش، وزیر خارجه این کشور در مورد آمادگی دولت برای تحویل “ابوعجیله مسعود” متهم پرونده “لاکربی” و مسوول اطلاعاتی سابق لیبی به واشنگتن، شورای ریاستی لیبی وی را از کار تعلیق و ممنوع السفر کرد.

علت تعلیق وزیر خارجه تخلفات اداری و تصمیم گیری‌های شخصی وی در سطح سیاست خارجی بدون هماهنگی با شورا بود که با توافق سیاسی این کشور مغایرت دارد.

هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ خطوط هوایی آمریکا به شماره پرواز ۱۰۳ با ۲۴۳ مسافر و ۱۶ خدمه روز چهارشنبه ۲۱ دسامبر ۱۹۸۸ از فرودگاه هیترو لندن به مقصد فرودگاه بین‌المللی جان اف کندی نیویورک بر فراز روستای لاکربی اسکاتلند در عملیات بمب گذاری منفجر شد.

در این حادثه علاوه بر همه مسافران و خدمه به دلیل سقوط هواپیما بر روی لاکربی ۱۱ نفر از ساکنان این روستا واقع در جنوب اسکاتلند جان خود را از دست دادند تا مجموع قربانیان به ۲۷۰ نفر برسد؛ به همین علت این حادثه با عنوان سانحه لاکربی نیز شناخته می‌شود.

منبع: ايسنا

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *