اخبار 21 3 آذر 14009:11 ب.ظ زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0

چالش بودجه برای اولین نخست وزیر زن سوئد

چالش بودجه برای اولین نخست وزیر زن سوئد

ماگدالنا آندرسون، رهبر سوسیال دموکرات سوئد، امروز (چهارشنبه) به اولین نخست وزیر زن این کشور تبدیل شد اما خیلی زود بحران ناشی از رای گیری بودجه گریبانش را گرفت.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، آندرسون ۵۴ ساله پس از رسیدن به توافق دقیقه آخری با حزب سابقا کمونیست “چپ”، حمایت پارلمان را کسب کرد؛ اما قدرت آندرسون به دلیل وضعیت شکننده سیاسی این کشور شمال اروپا، “ضعیف” و “متزلزل” است.

استفان لوفون، نخست وزیر سابق، تلاش زیادی برای جلب حمایت دو حزب “چپ” و “مرکزی” در پارلمان کرد گرچه که آن‌ها قسمتی از دولت ائتلافی سابق نبودند.

گرچه آندرسون به نخست وزیری رسید اما حزب “مرکزی” نسبت به توافق با حزب “چپ” نگران است و گفته که دولت آندرسون را در یک رای گیری درخصوص بودجه که توسط سه حزب اپوزیسیون پیشنهاد شده است، حمایت نخواهد کرد.

آنی لوف، رهبر حزب “مرکزی” به خبرنگاران گفت: ما نمی‌توانیم از بودجه‌ دولت که به سمت چپ گرایش دارد، حمایت کنیم؛ چیزی که فکر می‌کنیم دولت آتی در حال انجام آن است.

آندرسون از سال ۲۰۱۴ وزیر دارایی بود اما اکنون وی با احتمال تصمیم‌گیری حزب “مرکزی” درخصوص اولویت‌های مخارج مواجه شده است.

لوفون که اخیرا از سمت خود کناره گیری کرد تا به آندرسون این فرصت را بدهد که حمایت از حزب را قبل از انتخابات سراسری در سپتامبر سال آینده، افزایش دهد، گفت که اگر رای گیری بودجه را از دست بدهد، دیگر ادامه نخواهد داد.

حتی اگر آندرسون بتواند قدرت خود را مدیریت کند و درخصوص بحران بودجه مذاکره کند، باز هم با چالش‌های قابل توجهی رو به رو است.

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.