اخبار 26 10 آذر 14001:56 ق.ظ زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0

لنگرود شهر پیله و ابریشم ایران در انتظار برگشت به دوران طلایی

لنگرود شهر پیله و ابریشم ایران در انتظار برگشت به دوران طلایی

ایسنا/گیلان مدیر جهاد کشاورزی لنگرود گفت: برای توسعه نوغانداری در این شهرستان شاهد افزایش توزیع نهال توت ۱۲۰ درصدی هستیم.

محمدباقر قاسم‌پور در گفت و گو با ایسنا با بیان اینکه لنگرود شهر پیله و ابریشم ایران است، گفت: اغلب نوغانداران این شهرستان کشاورز هستند و نوغانداری موجب می‌شود که درآمد خانوار برنجکاران افزایش یابد.

وی با بیان اینکه به منظور توسعه نوغانداری در این شهرستان توزیع نهال توت امسال نسبت به سال گذشته افزایش یافته است، گفت: امسال مقرر شده است در این شهرستان ۷۰ هزار اصله نهال توت در بین نوغانداران توزیع شود.

قاسم‌پور ادامه داد: سال گذشته در لنگرود ۳۰ هزار نهال توزیع شد و  امسال با افزایش ۱۲۰ درصدی مواجه است.

وی تصریح کرد: نهال برای بهره‌برداری رسیدن به سه سال زمان نیاز دارد و امیدواریم در سالهای آتی شاهد افزایش توتستان ها و توسعه نوغانداری در لنگرود باشیم.

مدیر جهاد کشاورزی لنگرود تصریح کرد: این شهرستان بالغ بر ۲۵۰۰ نفر نوغاندار دارد که با توجه به توزیع نهال رایگان حتی افرادی که در گذشته نوغانداری را رها کرده بودند، تشویق شده‌اند تا مجددا در زمینه نوغانداری فعالیت کنند.

وی افزود: نوغانداری شغلی جانبی در کنار برنجکاری است که منجر به افزایش رفاه خانوارهای روستایی می‌شود.

قاسم‌پور با اشاره به اینکه امیدواریم نوغانداری به دوران طلایی‌اش برگردد و برای تحقق این امر نیاز به حمایت مقامات بالاستی دارد تا جلوی واردات نخ ابریشم را بگیرند و بازار از کشاورزان داخلی تولیدات‌شان را خریداری کنند.

وی اضافه کرد: نوغانداری شغلی سازگار با محیط زیست است که به صورت خانوادگی انجام می‌شود و زنان در آن نقش پررنگی دارند.

مدیر جهاد کشاورزی لنگرود گفت: سال گذشته ۵۵۰۰ جعبه تخم نوغان توزیع شد و در مناطقی چون شلمان، سادات محله و … برخی از روستاهای اطاقور بیش از دیگر مناطق این شهرستان به نوغانداری می‌پردازند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *