اخبار 34 20 آذر 14005:25 ب.ظ زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0

شش نکته از سخنرانی اخیر سید حسن نصرالله

شش نکته از سخنرانی اخیر سید حسن نصرالله

سخنرانی‌های سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان و رهبر مقاومت اسلامی در این کشور همواره حاوی داده‌ها و برداشت‌هایی عمیق از حوادث جاری در خاورمیانه و سراسر جهان است. سخنرانی اخیر او که روز دوشنبه در جشن میلاد امام زمان (عج) ایراد شد نیز به همین شکل بود، او در این سخنرانی نکات بسیاری را درباره مسایل مهم مختلفی بیان کرد.

به گزارش ایسنا، عبدالباری عطوان، سردبیر روزنامه مستقل رأی الیوم نوشت، مهم‌ترین مسایلی که سید حسن نصرالله در سخنرانی روز دوشنبه خود بیان کرد را می‌توان در شش مورد خلاصه کرد:

اول: تکذیب قاطعانه گزارش یک روزنامه کویتی درباره وجود طرحی اسرائیلی برای ترور او و رهبران درجه یک حزب الله و تاکید او بر این نکته که اشتباهی در محتوا و زمان آن رخ داده است و تکذیب احتمال مقابله‌ای قریب الوقوع با اسرائیل؛ زیرا این رژیم از نظر نظامی آمادگی ندارد و قدرت یگان هوایی آن برای جنگ همانند قبل است.

دوم: سید حسن نصرالله در سخنرانی روز گذشته خود شخصا آغاز جنگ را به دلیل ترس اسرائیل از پاسخ موشکی حزب‌الله بعید دانست و سعی در اطمینان بخشی به افکار عمومی لبنان کرد، او گفت: اینکه دو موشک اشتباهی از نوار غزه به تل‌آویو برسد و موشک سوم به شمال اراضی اشغالی اصابت کند، ترس و وحشتی ایجاد می‌کند، حال اگر هزاران موشک یکباره شلیک شود، چه خواهد شد؟

سوم: تکذیب وقوع هرگونه درگیری نظامی میان همپیمانان روس و ایرانی در خاک سوریه؛ سید حسن نصرالله گفت: آنچه برخی شبکه‌های تلویزیونی در این زمینه منتشر می‌کنند به ویژه شبکه العربیه “رویاپردازی‌هایی” بیش نیست، دبیرکل حزب الله لبنان در ادامه نسبت به آغاز یک جنگ روانی هشدار داد و خواهان این شد که تمامی اخباری که در این روزها منتشر می‌شود، با دقت و هوشیاری بررسی شود، زیرا محور مقاومت هدف قرار گرفته است.

چهارم: دبیرکل حزب‌الله لبنان حمله شدیدی را علیه عربستان و امارات آغاز کرده و این دو کشور را به حمایت از مرحله دوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران متهم کرده و از تعهدات آنها به جبران هرگونه کاستی در بازارهای نفت جهان در غیاب صادرات نفتی ایران و دخالت این دو کشور در سودان و لیبی با حمایت‌های مالی و تسلیحاتی انتقاد کرد.

پنجم: رهبر مقاومت اسلامی لبنان از افشای ماهیت و چگونگی پاسخ ایران یا حزب‌الله به پیامدهای مرحله دوم تحریم‌های آمریکا خودداری کرده و تنها دولت ترامپ را به نادیده‌ گرفتن سازمان ملل و تخطی از قوانین بین‌المللی و آغاز جنگی علیه تعداد زیادی از مردم جهان به ویژه در ایران، ونزوئلا و سوریه متهم کرده و از سکوت جامعه جهانی در برابر استکبار آمریکا و قانون جنگلی که ترامپ اجرا می‌کند، ابراز تعجب کرده و اسرائیل را یکی از ابزارهای دست دشمن بزرگتر یعنی آمریکا توصیف کرد.

ششم: او حملات تروریستی انجام شده علیه کلیساهای سریلانکا را محکوم کرده و نسبت به طرحی برای یک جنگ مذهبی اسلامی-مسیحی هشدار داد و عربستان را به حمایت از گروه‌های تکفیری متهم کرد و گفت: حملات تروریستی اخیری که در عربستان رخ داد، مساله‌ای قابل پیش‌بینی بود.

تصمیم دولت آمریکا مبنی بر لغو معافیت‌های خرید نفت ایران برای هشت کشور چین، هند، ترکیه، یونان، ژاپن، کره شمالی، ایتالیا و تایوان به منزله یک اعلام جنگ است. اینکه نصرالله از پرداختن به هرگونه واکنش ایران خودداری کرد، به این معنا نیست که احتمال جنگ خیلی زیاد نیست بلکه کل منطقه و نه فقط لبنان میدان این جنگ خواهند بود، یک خبرگزاری نیمه رسمی در ایران نیز به نقل از فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران ایران اعلام کرد “اگر به ایران اجازه استفاده از تنگه هرمز داده نشود، ایران آن را خواهد بست”.

این خبرگزاری به نقل از یک منبع که نام آن را افشا نکرد، گزارش داد، چه معافیت‌ها ادامه یابد چه ادامه نیابد، در هیچ صورتی صادرات نفت ایران تا زمانی که مسئولان ایران نخواهند، به صفر نخواهد رسید.

نصرالله به ویژه در شرایط بحران مالی شدیدی که همه به آن معترف هستند، بر برقراری ثبات در جبهه داخلی لبنان و عدم بروز آشوب در این کشور تاکید دارد، برخی بر این باورند اگر به این بحران رسیدگی نشود، نصرالله لبنان را به سوی ورشکستگی خواهد کشاند اما بیشتر شاخص‌ها نشان‌ می‌دهد که در سایه استکبار آمریکا احتمال جنگ بسیار بیشتر از احتمال صلح است.

ایران که به توافقنامه هسته‌ای و بندهای آن پایبند بوده و بر لبه جنگ با آمریکا و اسرائیل ایستاده است، حق دارد از خود و صادرات نفتی خود دفاع کرده و دولت آن نیز زندگی خوبی را برای مردم فراهم کند، کل جهان نیز باید از ایران در برابر هر گونه حمله آتی آمریکا حمایت کنند.

نصرالله به عنوان رهبر این حق را دارد به لبنانی‌هایی که در آستانه فصل سفرها و بحرانی اقتصادی هستند، اطمینان دهد. اما او در عین حال به دلیل رفتارهای اسرائیل، آغاز جنگی از سوی اسرائیل را در این شرایط بعید ندانست. ما نیز با او موافق هستیم که همه احتمالات وارد هستند و این دشمن آمریکایی-اسرائیلی با پاسخی قدرتمند که هرگز آن را حساب نکرده، مواجه خواهد شد زیرا محور مقاومت از خودش، جایگاهش و آزادی‌ مردمش در جنگ خصمانه‌ای که به آن تحمیل شده دفاع خواهد کرد.

روزهای آینده مملوء از اتفاقات غافلگیرکننده بوده و هرگز برای آمریکا و همپیمانان عرب و اسرائیلی آن خوشحال‌کننده نخواهد بود و چه بسا این همان نکته‌ای است که نصرالله همانند سخنرانی‌های قبلی‌اش از پرداختن به آن خودداری کرده و دلایل داخلی خود را دارد که ما آنها را به خوبی درک می‌کنیم، ما تا آخرین لحظه در سنگر مقاومت خواهیم ایستاد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *