اخبار 34 20 آذر 14004:10 ب.ظ زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0

موردی از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در چهارمحال و بختیاری گزارش نشده است

موردی از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در چهارمحال و بختیاری گزارش نشده است

ایسنا/چهارمحال و بختیاری معاون سلامت اداره‌کل دامپزشکی چهارمحال و بختیاری با اعلام این موضوع که موردی از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در چهارمحال و بختیاری گزارش نشده است، گفت: ورود عامل بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان از طریق جابجایی و مهاجرت پرندگان وحشی به داخل کشور اتفاق می‌افتد.

حسین صالحی در گفت‌وگو با ایسنا درخصوص آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان اظهار کرد: مرگ ناگهانی و تلفات بالا در مزرعه‌های پرورشی و طیور بومی از مشخصه‌های آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان است و عامل آن یک ویروس است که به‌صورت مشترک در انسان و انواعی از پرندگان می‌تواند ایجاد بیماری کند.

صالحی با بیان اینکه بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان بیشتر از طریق جابجایی و مهاجرت پرندگان مهاجر به داخل کشور اتفاق می‌افتد، تاکید کرد: به پرورش‌دهندگان بومی  پرندگان توصیه می‌شود که در فصول سرما که زمان کوچ پرندگان مهاجر است، پرندگان خود را داخل یک فنس نگهداری کرده و از تماس با دیگر پرندگان جلوگیری به‌عمل آید، چرا که همسفرگی با دیگر پرندگان ممکن است بیماری را منتقل کند.

معاون سلامت اداره‌کل دامپزشکی چهارمحال و بختیاری ادامه داد: اگر تلفاتی در پرندگان مشاهد شود، از سوی افراد دستکاری صورت نگیرد و موضوع به شبکه‌های دامپزشکی اطلاع داده شود، در مرحله بعد نیز دفن بهداشتی انجام شود.

وی با بیان اینکه موردی از آنفلوآنزای پرندگان در چهارمحال و بختیاری گزارش نشده است، خاطرنشان کرد: برنامه سازمان بر این منوال است که در صورت گزارش بیماری آنفلوآنزا فوق حاد پرندگان و به‌منظور جلوگیری از انتقال و انتشار بیماری، پس از تایید آزمایشگاهی، تمام پرندگان موجود در کانون بیماری معدوم‌ شده و عملیات پایش و مراقبت بیماری توسط شبکه دامپزشکی اجرا شود.

منبع:ایسنا

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *