اخبار 34 20 آذر 14007:42 ب.ظ زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0

۵ پرسش رایج پس از تزریق واکسن کرونا

۵ پرسش رایج پس از تزریق واکسن کرونا

دیر یا زود شما هم واکسن کووید-۱۹ را خواهید زد و این سوال‌ها را می‌پرسید.

به گزارش ایسنا، روزنامه جام جم نوشت: «از همان روزهای نخست همه‌گیری کرونا، دانشمندان آستین‌ها را بالا زدند تا برای مقابله با این ویروس ناشناخته راه‌ حلی بیابند. چند ماهی نگذشته بود که خبرهای خوبی از تولید نمونه‌های اولیه واکسن‌ کرونا رسید. سپس مدتی نگذشت که شرکت‌های متعددی دست به کار شدند و تعداد پروژه‌های تولید واکسن در دنیا افزایش یافت. حالا مدتی از آغاز واکسیناسیون کرونا در کشورهای مختلف می‌گذرد و با این که برخی شرکت‌ها ادعا می‌کنند واکسن‌های تولیدی آنها تا درصدهای زیادی مانع ابتلا به کرونا می‌شود، نتایج به‌دست‌آمده و مرگ‌ومیرهایی که در پی تزریق برخی واکسن‌ها رخ داده، از واقعیت دیگری خبر می‌دهد. با آن‌ که عده‌ای گمان می‌کنند با تزریق واکسن همه‌ چیز به روال عادی برمی‌گردد و می‌توانند با خیال راحت ماسک‌ها را کنار بگذارند، حقیقت چیز دیگری است.

با تزریق واکسن مصونیت کامل می‌شود و دیگر کرونا نمی‌گیریم؟

پزشکان معتقدند حدود ۹۵ درصد مردم با تزریق دوز اول واکسن کرونا و ورود ویروس ضعیف‌شده به بدن، در برابر آن مصون می‌شوند و دو هفته بعد از آن با تزریق دوز دوم، این مصونیت به حدود ۱۰۰درصد می‌رسد اما در این میان، پژوهشگران بر این باورند که با وجود تزریق واکسن، ۵ درصد افراد از آنجا که بدن آنها واکنش محافظت‌کننده کاملی نشان نمی‌دهد، همچنان ممکن است به کرونا مبتلا شوند. درست است که این احتمال پایین است اما می‌توان گفت هنوز احتمال ابتلا به کووید-۱۹ در افرادی که واکسینه شده‌اند، وجود دارد. اما انتظار می‌رود در صورت ابتلا، علائم نسبتا خفیفی نشان دهند اما همچنان ناقل ویروس هستند.

آیا بعد از تزریق واکسن زندگی به روال عادی برمی‌گردد؟

همچنان محققان به‌ طور دقیق نمی‌توانند به این پرسش پاسخ دهند. این درست است که همه مردم می‌خواهند با تزریق واکسن به‌ زندگی عادی پیش از همه‌گیری کرونا برگردند اما این روند به‌ سادگی اتفاق نمی‌افتد. تزریق واکسن در کنار استفاده از ماسک گزینه‌های خوبی است که می‌تواند احتمال ابتلا را تا حد زیادی کاهش دهد. اگر این دو کنار هم ادامه داشته‌ باشد، بعد از گذشت مدت زمانی می‌توان دقیق‌تر نسبت به این مسأله توضیح داد چه زمانی وضعیت عادی خواهد شد. چه‌بسا شیوع انواع جدیدی از کروناویروس، هر بار وضعیت را بغرنج‌تر می‌کند و هنوز مشخص نیست تزریق واکسن به‌ طور کامل می‌تواند مانع انتقال دوباره ویروس شود یا نه. در واقع، ایمنی کامل زمانی رخ می‌دهد که بیشتر مردم جهان واکسینه شده‌ باشند و آن زمان می‌توان به بازگشت به وضعیت‌ عادی امیدوارتر بود.

واکسن بخشی از استراتژی پیشگیری از ابتلا به کروناست و علاوه بر آن، شست‌وشوی دست‌ها، استفاده از ماسک و حفظ فاصله‌ اجتماعی راهکارهای جامعی هستند که رعایت آنها می‌تواند زندگی میلیون‌ها نفر را در دوران همه‌گیری تحت تأثیر قرار دهد. در این میان، تزریق واکسن حرکت به سمت عادی‌شدن وضعیت را سرعت می‌بخشد.

با تزریق واکسن می‌توانیم ماسک را برداریم؟

محققان تأکید می‌کنند بعد از تزریق دوز دوم واکسن کرونا، تا حد زیادی بدن در برابر ویروس مقاوم می‌شود ولی هنوز مدرکی دال بر این موضوع وجود ندارد که افراد واکسینه‌شده نمی‌توانند ویروس را به دیگران منتقل کنند و به‌ نوعی ناقل ویروس محسوب می‌شوند. با این حال تا کامل‌شدن اطلاعات از ایمنی واکسن در جامعه، همه افراد باید شیوه‌نامه‌های بهداشتی استاندارد شامل استفاده از ماسک، شست‌وشوی دست‌ها، فاصله‌گذاری اجتماعی، تهویه هوا و قرارنگرفتن در محیط‌های شلوغ و پرتردد را رعایت کنند.

رفت‌وآمدهای خانوادگی بعد از تزریق واکسن به حالت قبل برمی‌گردد؟

برای این پرسش نیز هنوز پاسخی قطعی وجود ندارد. به این معنا که نمی‌توان احتمال داد یک فرد تا چه اندازه ناقل ویروس است. این واکسن شاید برای هر فرد به‌تنهایی ایمنی ایجاد کند و علائمی از بیماری در او ظاهر نشود اما این فرد هنوز ممکن است ناقل ویروس باشد و سرایت ویروس از او به افرادی که واکسن دریافت نکرده، ایجاد مشکل کند. بنابراین بهتر است تا مشخص‌شدن وضعیت، از رفت‌وآمدهای خانوادگی و به‌ویژه نزدیک‌شدن به سالمندان خانواده دوری کنید. شروع تزریق واکسن فرآیندی جدید بوده و هنوز وجوه مبهمی از آن وجود دارد. از طرفی، تزریق واکسن در برخی افراد ایمنی کامل ایجاد نمی‌کند و آنها همچنان در معرض خطر ابتلا و حتی بستری‌شدن در بیمارستان و خطر مرگ قرار دارند.

مسافرت بعد از تزریق واکسن مشکلی ندارد؟

از آنجا که واکسن‌ها به‌ طور کامل خطر ابتلا به ویروس یا انتقال آن را کاهش نمی‌دهند و خطر شیوع ویروسی جدید هنوز وجود دارد، محققان معتقدند تغییرات واقعی در الگوهای سفر تا زمانی که به‌ طور سراسری اعلام شود، پرخطر بوده و احتمال ابتلا را افزایش می‌دهد. با هر وسیله‌ای هم قصد سفر دارید، حتی با وجود تزریق واکسن، حتما طبق شیوه‌نامه‌های جدید از دو ماسک استفاده کنید که قادر است تا ۹۶درصد خطر انتقال ویروس را کاهش دهد. با این اوصاف، پیشگیری بهترین راهکار برای مقابله با کرونا حتی در مسافرت است.»

انتهای پیام

منبع:ایسنا

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *