اخبار 38 24 آذر 140012:59 ق.ظ زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0

افزایش ظرفیت نصب شده نیروگاهی کشور به ۱۲۰ هزار مگاوات

افزایش ظرفیت نصب شده نیروگاهی کشور به ۱۲۰ هزار مگاوات

معاون برق و انرژی وزارت نیرو گفت که براساس برنامه های پیش بینی شده، ظرفیت نصب شده نیروگاهی کشور در طول ۴ سال آینده به ۱۲۰ هزار مگاوات و ظرفیت خطوط انتقال و فوق توزیع کشور به یک میلیون کیلومتر مدار خواهد رسید که فرایند می تواند باعث تقویت بیش از پیش توان صنعت برق شود.

به گزارش ایسنا، همایون حایری امروز در نشست تخصصی مدیران صنعت برق و انرژی با اشاره به برنامه‌های تدوین شده در حوزه برق و انرژی این وزارتخانه تصریح کرد: براین اساس قرار است در طول ۴ سال آینده ۹۰۰ پروژه بزرگ در صنعت برق با اعتباری بالغ بر ۷۹۵ میلیارد تومان اجرا خواهد شد.

وی با بیان این که اجرای این پروژه‌ها باعث جهش تولید، افزایش قابل توجه سهم انرژی‌های تجدیدپذیر در سبد تولید برق کشور، ارتقاء و تعمیق برنامه‌های مدیریت تقاضا و بهینه سازی مصرف با توسعه پلتفرم های هوشمند انرژی خواهد شد، افزود: توسعه ظرفیت و ارتقاء پایداری شبکه های انتقال و فوق توزیع برق و ارتقای دیپلماسی برق و انرژی با توسعه زیرساخت های تبادلات منطقه‌ای از دیگر دستاوردهایی است که با اجرای این برنامه‌ها حاصل خواهد شد.

وی همچنین با بیان این که در کوتاه مدت برای تابستان ۱۴۰۱ نیز برنامه ریزی شده است، خاطرنشان کرد: بر این اساس تا تابستان سال آینده ۴۹۴۹ مگاوات از محل واحدهای جدید نیروگاهی و ۱۱۱۳ مگاوات نیز از محل ارتقای واحدهای حرارتی موجود به ظرفیت نیروگاهی کشور افزوده خواهد شد.

معاون برق و انرژی وزارت نیرو ادامه داد: در قالب این برنامه تا سال ۱۴۰۴  حدود ۳۵ هزار مگاوات به ظرفیت نیروگاهی جدید افزوده خواهد شد که در این راستا ۱۵ هزار مگاوات توسط شرکت برق حرارتی، ۱۰ هزار مگاوات با همکاری صنایع و ۱۰ هزار مگاوات نیز نیروگاه تجدیدپذیر احداث و به مدار تولید وارد خواهد شد.

حایری در عین حال به ضرورت افزایش قابلیت انعطاف پذیری شبکه برق نیز اشاره کرد و گفت: به این منظور علاوه بر تاکید بر توسعه ظرفیت‌های جدید نیروگاه‌های تلمبه ذخیره ای، راندمان نیروگاه‌ها نیز از ۳۹ درصد کنونی به ۴۲ درصد افزایش خواهد یافت که باعث کاهش سوخت مصرفی نیروگاه های حرارتی می شود.

وی در عین حال از برنامه‌ریزی برای افزایش تبادل برق با کشورهای همسایه نیز خبر داد و اظهار کرد: این میزان قرار است تا پایان دولت سیزدهم به ۱۰ هزار مگاوات برسد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *