اخبار 38 24 آذر 140012:35 ق.ظ زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0

نماز باران و اراده خداوند در نزول رحمت الهی

نماز باران و اراده خداوند در نزول رحمت الهی

ایسنا/چهارمحال و بختیاری مسئول نهاد رهبری در دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد گفت: قطعا خواست و اراده اهل‌بیت(ع) در دوران خشکسالی و کمبود بارش برای نزول رحمت الهی دخیل بوده است، به این مسئله در زیارت جامعه کبیره نیز اشاره شده است، در طول تاریخ بارها و بارها اهل‌بیت(ع) از خداوند طلب نزول رحمت الهی را داشتند تا نیاز مردم در آن دوران به بارش برطرف شود، نماز باران مصداق طلب بخشش و درخواست بارش است.

حجت‌الاسلام محمدحسین صغیرا در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص تاثیر نماز باران در نزول رحمت الهی، اظهار کرد: همه چیز در دنیا بر اساس اراده خداوند متعال انجام می‌شود، در آیات و روایات قرآنی بحث نزول رحمت الهی و بارش باران همواره مورد تاکید و توجه بوده است.

وی بیان کرد: خداوند در قرآن کریم می‌فرماید اگر مردم ایمان بیاورند و تقوا پیشه کنند درهای آسمان به روی مردم باز می‌شود و باران رحمت الهی نازل خواهد شد، باید برای نزول رحمت الهی طلب بخشش صورت بگیرد، یکی از مصادیق طلب بخشش خواندن نماز باران است، در طول تاریخ اسلامی بارها و بارها به علت حادث شدن خشکسالی نماز باران توسط اهل‌بیت(ع) ادا شد و خداوند رحمت خود را نازل کرد.

صغیرا با اشاره به دعای ۱۹ صحیفه سجادیه، توضیح داد: بسیاری از بزرگان دین و اهل‌بیت زمانی‌که خشکسالی رخ می‌داد با این دعا به خداوند متوسل می‌شدند و طلب نزول بارش می‌کردند، این دعا در دوران خلافت امام سجاد(ع) که شرایط بدی بر جامعه اسلامی حاکم بود و خلفای اموی فشار بر شیعیان را زیاد کرده بودند، وارد شده است، در این دعا درس‌های اخلاقی بسیاری نیز نهفته است.

مسئول نهاد رهبری در دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد تصریح کرد: حیات تمامی انسان‌ها به آب وابسته است، در زمان دعا باید برای همه افراد فارغ از دین، نژاد، تفکر و … دعا کرد، نباید در دعا بخل بورزیم، بلکه باید تمامی انسان‌ها را در زمان دعا یاد کنیم و برای آن‌ها نیز طلب رحمت کنیم.

وی اضافه کرد: عواملی مانند خیانت، بی‌تقوایی، ظلم در حق مظلومان و ادا نکردن دین باعث خواهد شد که خداوند لطف و رحمت خود را نازل نکند، بنابراین باید به درگاه خداوند استغفار کنیم تا مشمول رحمت الهی شویم، در طول تاریخ نمونه‌های بسیاری در تاثیر نماز باران ذکر شده است.

صغیرا در پایان گفت: احکام خاصی برای ادای نماز باران در رساله و مفاتیح الجنان بیان شده است، در قنوت نماز می‌توان از دعاهای توصیه شده برای بارش رحمت الهی استفاده کرد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.