اخبار 45 8 دی 14004:49 ب.ظ زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0

اشتیه: “صندوق قومی یهودیان” را به دیوان کیفری بین الملل می کشانیم

اشتیه: "صندوق قومی یهودیان" را به دیوان کیفری بین الملل می کشانیم

نخست‌وزیر فلسطین تأکید کرد که “صندوق قومی یهود” را در مقابل دیوان کیفری بین المللی به محاکمه خواهد کشید.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، محمد اشتیه، نخست‌وزیر فلسطین در سخنرانی‌اش در جلسه هفتگی دولت گفت: به نظر می‌رسد “صندوق قومی یهود” در کرانه باختری و قدس فعالیت خواهد داشت. این صندوق یکی از ابزارهای استعمارگری و شهرک‌سازی است و باید در مقابل دیوان کیفری بین الملل محاکمه شود.

دیوان کیفری بین الملل پنجم فوریه با صدور حکمی اعلام کرد که صلاحیت قضایی درباره اراضی فلسطین را دارد و می‌تواند درباره جنایت‌های جنگی رژیم صهیونیستی علیه فلسطینی‌ها تحقیق کند.

فلسطین سه پرونده شهرک‌سازی، اسرا و تجاوزات رژیم صهیونیستی به غزه را به این دادگاه ارائه کرده است.

اشتیه گفت: صندوق قومی یهود یک انجمن است که در انگلیس، آمریکا، کانادا و “اسرائیل” به عنوان یک انجمن خیریه به ثبت رسیده است و کمک‌هایی را جمع‌آوری می‌کند که مالیات به آن تعلق نمی‌گیرد. اموالی که این صندوق تحویل می‌گیرد در شهرک‌های کرانه باختری به کار گرفته می‌شود و این غیرقانونی است.

“صندوق قومی یهود” یک سازمان صهیونیستی است که سال ۱۹۰۱ برای جمع‌آوری پول از یهودیان جهت خریداری اراضی فلسطینی و ایجاد مستعمره‌ها در آن تأسیس شد.

در این راستا، اشتیه از افزایش نگران کننده اقدامات تروریستی شهرک‌نشینان و زخمی شدن ده‌ها شهروند فلسطینی در دفاع از منازل و اراضی‌شان در کرانه باختری خبر داد.

وی گفت: نیروهای اشغالگر به مجبور کردن فلسطینی‌ها به تخلیه منازل و اراضی‌شان ادامه می‌دهند که این کار نقض آشکار قوانین بین المللی و به چالش کشیدن اراده جامعه جهانی است.

وی متعهد شد که تمام این جنایت‌ها را که نوعی جنایت جنگی است به دیوان کیفری بین الملل گزارش دهد.

اشتیه گفت: ما تلاش مقامات اسرائیلی برای ایجاد شهرک E1 در شرق قدس را که شامل ۱۲۰۰۰ واحد شهرک‌سازی است و به شهرک معالیه ادومیم وصل می‌شود، محکوم می‌کنیم. ایجاد این شهرک باعث می‌شود شهر قدس از الاغوار و شمال کرانه باختری از جنوب آن جدا شود.

وی از جامعه جهانی و دولت جدید آمریکا خواست برای ممانعت از اجرای این طرح که می‌تواند راهکار تشکیل دو کشور را از بین ببرد، مداخله کند.

منبع:ایسنا

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *