اخبار 24 دی 1401 - 1 سال پیش زمان تقریبی مطالعه: 25 دقیقه
کپی شد!
0

مزایا و معایب ایمپلنت دندان

 

علم در زمینه‌های مختلف پزشکی و دندان پزشکی، پیشرفت قابل توجهی داشته است. با وجود این پیشرفت‌ها، بسیاری از مردم تا چندین سال قبل نیز به دلیل از دست دادن دندان‌های خود دچار مشکلات بسیار زیادی بودند. 

تا سال‌ها، تنها راه درمانی برای این افرادی که دندان خود را به دلایل مختلف مانند پوسیدگی یا آسیب از دست داده بودند، بریج و پروتز بود؛ اما امروزه راه بهتری به نام ایمپلنت دندان در دسترس است. در این مقاله با ما همراه باشید تا به بررسی این روش، مزایا و معایب آن و بهترین دندان‌ پزشک تهران بپردازیم.

 

فهرست مطالب:

 • ایمپلنت دندان چیست؟
 • برتری ایمپلنت بر سایر روش‌های جایگزین
 • انواع ایمپلنت دندان
 • مزایا و معایب ایمپلنت دندان
 • جمع‌بندی

 

ایمپلنت دندان چیست؟

یکی از راه‌های جایگزین برای افرادی که دندان‌های خود را از دست می‌دهند، ایمپلنت دندان است. ایمپلنت‌های دندان در واقع از جنس تیتانیوم خالص ساخته می‌شوند و در استخوان زیر لثه قرار می‌گیرند تا به‌عنوان یک پایه برای دندان جایگزین عمل کنند.

جایگذاری ایمپلنت به عمل جراحی نیاز دارد و بایستی توسط دندان ‌پزشک معتبر و دارای مجوز انجام گیرد. این کار مخاطرات سلامتی را به حداقل می‌رساند.

ایمپلنت که یک قطعه کوچک است، در حفره‌ی استخوانی دندان از دست رفته قرار می‌گیرد. با بهبود استخوان فک، لثه با مرور زمان به دور قطعه‌ی فلزی کاشته شده رشد می‌کند و جای آن را در فک محکم می‌کند. این روند ممکن است 6-12 هفته طول بکشد.

هنگامی که ایمپلنت به استخوان فک متصل شد، یک پایه اتصال به آن وصل می‌شود تا دندان جدید را محکم نگه دارد. برای ساخت دندان جایگزین، دندان ‌پزشک از دندان‌های شما قالب می‌گیرد و یک مدل را آماده می‌کند که همه‌ی دندان‌ها و نحوه‌ی چینش آن‌ها را مشخص می‌کند. دندان جدید و جایگزین بر اساس همین مدل ساخته می‌شود. 

علاوه بر این، دندان ‌پزشک رنگ دندان‌های جدید را نیز با دندان طبیعی شما هماهنگ می‌کند. به این دلیل که ایمپلنت به‌طور کامل در استخوان فک محکم شده است و رنگ دندان‌ها هم کاملاً طبیعی هستند، این دندان‌های جایگزین ظاهر و عملکری کاملاً مشابه با دندان‌های طبیعی خواهند داشت. بنابراین مزایای ایمپلنت در بهبود ظاهر و زیبایی خلاصه نمی‌شود، بلکه می‌تواند کیفیت زندگی افراد را بهبود دهد.

 

دکتر عطیه ملک محمدی

 

برتری ایمپلنت بر سایر روش‌های جایگزین

استفاده از ایمپلنت دندان‌ها به شما اجازه می‌دهد به‌راحتی مواد غذایی را گاز بزنید، بدون این‌که نگران افتادن یا لغزیدن دندان‌ها در دهان خود باشید. این نوع دندان‌های مصنوعی را می‌توان مانند دندان‌های معمولی تمیز کرد، شما به‌راحتی می‌توانید از مسواک و نخ دندان استفاده کنید، بدون اینکه متوجه باشید جسمی خارجی در دهان شماست.

ایمپلنت‌ از انواع مختلف پروتزها مطمئن‌تر و بادوام‌تر است. سایر پروتزها ممکن است بعد از مدتی شل شده و بیفتند یا در هنگام جا اندازی آن‌ها فرد احساس ناراحتی می‌کند، اما هیچ یک از این مشکلات در استفاده از ایمپلنت‌ها وجود ندارد.

سایر جایگزین‌های دندانی در صورتی که به درستی مورد استفاده قرار بگیرند، ممکن است تا 10 سال دوام بیاورند اما ایمپلنت‌ها را می‌توان تا آخر عمر استفاده کرد و به‌ندرت نیاز به جایگزینی دارند.

پروتزهای نامناسب، ممکن است در داخل دهان بلغزند و باعث زمزمه کردن یا بدگویی کلمات شوند. ایمپلنت‌های دندانی این امکان را می‌دهند که بدون نگرانی از لیز خوردن دندان‌ها فرد به‌راحتی صحبت کند.

با توجه به حساسیت جهت انتخاب بهترین ایمپلنت دندان همواره یافتن بهترین دندان‌پزشک ضروری است. ایمپلنت دندان در نقاط مختلف تهران مانند دندان‌پزشکی در سعادت آباد انجام می‌گیرد.

 

انواع ایمپلنت دندان

سه نوع رایج ایمپلنت برای دندان وجود دارد که شامل آندوستئال، ساب‌پریوستئال و زایگوماتیک هستند.

 • اندوستئال:

 ایمن‌ترین و شایع‌ترین راه ایمپلنت است، این نوع ایمپلنت‌ها برای اکثر بیماران مناسب هستند، اما برای اتصال، به یک استخوان فک قوی و سالم از نظر ساختاری نیاز دارند تا اتصال قطعه‌ی فلزی به استخوان به‌ درستی انجام شود.

 • ساب‌پریوستئال:

این نوع ایمپلنت جایگزین اصلی برای ایمپلنت اندوستئال است. ایمپلنت‌های ساب‌پریوستئال به جای اینکه در استخوان فک ثابت شوند، در بالای استخوان قرار می‌گیرند اما همچنان زیر لثه هستند.

این روش تنها در صورتی استفاده می‌شود که بیمار استخوان فک کافی برای کاشت ایمپلنت در ناحیه فک نداشته باشد یا اینکه فرد موردنظر نمی‌خواهد عمل جراحی گسترده در دهان برای افزودن استخوان به ناحیه ایمپلنت انجام دهد.

 • زیگوماتیک:

ایمپلنت زیگوماتیک پیچیده‌ترین نوع ایمپلنت دندانی است که در دسترس است و تنها در صورتی باید انجام شود که استخوان فک کافی برای ایمپلنت اندوستئال نداشته باشید. در این روش ایمپلنت به جای استخوان فک بالا به استخوان گونه فیکس می‌شود.

 

 

دکتر عطیه ملک محمدی

 

مزایا و معایب ایمپلنت دندان

 

مزایا 

 • ایمپلنت‌های دندانی شبیه دندان‌های واقعی هستند.

از مهم‌ترین مزایای ایمپلنت نسبت به سایر روش‌های جایگزین کردن دندان، این است که فرد به‌راحتی به آن عادت کرده و نمی‌تواند تفاوتی بین دندان‌های طبیعی و ایمپلنت را احساس کند.

 • ایمپلنت‌ها عملکرد دندان‌های طبیعی را به طور کامل بازیابی می‌کنند.

ایمپلنت دندان ویژگی‌های طبیعی دندان واقعی را تقلید می‌کند مانند اینکه دندانی از دست نداده‌اید.

 • داشتن ایمپلنت برای دندان از افتادگی صورت و پیری زودرس جلوگیری می‌کند.

با از دست دادن دندان و خالی ماندن استخوان فک افتادگی صورت اتفاق می‌افتد. در این حالت، حجم فک نیز کاهش می‌یابد. در ادامه، چین ‌و چروک در اطراف دهان ظاهر شده و حجم لب‌ها نیز کاهش می‌یابند. ایمپلنت‌ها وارد استخوان شده و از این اتفاق جلوگیری می‌کنند، چرا که بعد از بهبودی کامل نواحی خالی در دهان را پر می‌کنند.

 • ایمپلنت‌های دندانی نظم دندان‌ها را حفظ می‌کنند.

وجود جای خالی در بین دندان‌ها باعث می‌شود به مرور زمان دندان‌ها حرکت کرده و شکلی نامنظم به خود بگیرند. اگر مدت کمی بعد از، از دست دادن دندان، ایمپلنت انجام شود از این اتفاق جلوگیری می‌شود.

 • ایمپلنت به بهبود لبخند و ظاهر شما کمک می‌کند.

از دست دادن دندان اعتماد به نفس فرد را کاهش می‌دهد تا حتی که از خندیدن می‌ترسد و از حضور در جمع خودداری می‌کند. لذا ایمپلنت این لبخند را به شما بازمی‌گرداند.

 • تعمیر و نگهداری بدون دردسر

از آن‌جایی که ایمپلنت مانند دندان واقعی شماست، پس به راحتی با ایجاد هر گونه مشکلی، می‌توانید آن‌ها را با بسیار سهولت، تعمیر هم کنید و تا زمان زیادی آن را حفظ کنید.

 

معایب

با وجود اینکه ایمپلنت‌ها گزینه‌های دائمی هستند اما مناسب همه‌ی افراد نیستند. کسانی که فک کوچک دارند یا بهداشت دهان خود را رعایت نمی‌کنند و سلامت ضعیفی دارند و افراد سیگاری برای استفاده از این روش مناسب نیستند. در ادامه به برخی از معایب ایمپلنت اشاره خواهیم کرد:

 • هزینه‌ی نسبتاً بالا
 • نیاز به جراحی 
 • عوارض بعد از جراحی
 • ایمپلنت فرایندی زمان‌بر است.
 • تعداد جلسات نسبتاً زیاد با دندان‌پزشک دارد.

 ایمپلنت برای افراد زیر توصیه نمی‌شود:

 • دیابت کنترل نشده 
 • سرطان
 • بیماری‌های استخوانی
 • سیگار
 • الکل
 • بیماری‌های لثه 
 • استفاده از برخی داروهای سرکوب‌کننده ایمنی

به طور کلی توصیه می‌شود قبل از اقدام به ایمپلنت با دندان‌پزشکان معتبر مشورت کنید. بهترین دندان‌پزشکی غرب تهران تمام خدمات مشاوره و درمان را ارائه می‌دهد.

 

انجام ایمپلنت با بهترین دندانپزشک تهران

آشنایی با بهترین دندان پزشک تهران به شما اهالی شهر تهران کمک می‌کند که با اعتماد بیش‌تری به سراغ ترمیم دندان‌های خود بروید. دکتر ملک محمدی، دارای بیش از 19 سال سابقه فعالیت در زمینه‌های زیبایی دندان، ایمپلنت، عصب کشی و … فعالیت دارند.

دکتر عطیه ملک محمدی در مطب خود واقع در خیابان سعادت آباد تهران آماده خدمت‌رسانی به شما عزیزان در کلیه موارد مرتبط با دندان و زیبایی دندان می‌باشد.

 

جمع‌بندی

فرقی ندارد دندان خود را به دلیل پوسیدگی، بیماری‌های لثه یا آسیب ازدست‌داده باشید؛ به‌هرحال، دندان از دست رفته می‌تواند بر ظاهر و عزت ‌نفس شما تأثیر داشته باشد. 

جایگزین کردن این دندان‌ها با روش‌های مختلفی ممکن است که یکی از محبوب‌ترین آن‌ها ایمپلنت دندان‌ها است. این روش جایگزینی نیازمند مهارت بسیار بالا برای جراحی و ابزار تخصصی است که توسط بهترین دندان‌پزشک تهران انجام می‌شود. 

برای انجام ویزیت و مشاوره تخصصی با بهترین دندانپزشک سعادت آباد  از طریق شماره تلفن‌های مطب02122377110 ، 09222696412 اقدام به تعیین نوبت نموده و یا به مطب ایشان واقع در سعادت آباد، میدان کاج، ابتدای سرو غربی، ساختمان پزشکان سینا، طبقه همکف، واحد 1 مراجعه نمایید.

برای مشاهده نمونه کار‌های انجام شده توسط دکتر عطیه ملک محمدی به آدرس سایت شخصی ایشان drmalekmohammadi.com مراجعه نموده و یا برای کسب اطلاعات بیشتر با کلینیک تماس بگیرید.

 

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *