اجتماعی 09 اردیبهشت 1402 - 1 سال پیش زمان تقریبی مطالعه: 19 دقیقه
کپی شد!
0

نحوه استفاده از بیمه تکمیلی چیست؟

بررسی تفاوت بیمه تکمیلی و بیمه تکمیلی انفرادی

امروزه با توجه به تغییرات سبک زندگی و استرسی که بیشتر افراد برای انجام کارها دارند می‌توان گفت که سلامت جسم و روح افراد در خطر بیشتری است. از این رو ممکن است که بیماری‌های مختلفی رخ دهد و شرایط سلامتی جسم به خطر بیافتند. اما با تهیه بیمه تکمیلی می‌توان بدون توجه به هزینه‌های بالای درمان، برای درمان بیماری اقدام کرد و نگرانی برای خسارت‌های رخ داده وجود نداشته باشد. بیمه درمان تکمیلی نوعی از بیمه‌های درمان است که در طرح‌ها و انواع مختلف ارائه می‌شود تا همه افراد بتوانند هزینه‌های مازاد جبران هزینه‌های مالی را داشته باشند. بیمه تکمیلی انفرادی یکی از بیمه نامه‌های درمان است که پوشش‌ها و مزیت‌های مختلفی دارد و برای اینکه با شرایط خرید این بیمه نامه بیشتر آشنا شوید تا انتهای متن همراه ما باشید. 

بیمه تکمیلی چیست؟

 همانطور که گفته شد، بیمه تکمیلی یکی از بیمه‌های درمان است که برای جبران خسارت‌های مالی رخ داده ناشی از بیماری و خدمات درمانی متقبل می‌شود. همانطور که از نام این بیمه نامه مشخص است، بیمه درمان تکمیلی هزینه‌های مازاد خدمات پزشکی و درمانی را متقبل می‌شود و بیمار دیگر نگرانی برای هزینه‌های درمان ندارد. نکته مهم این است که بیمه‌های پایه مانند: بیمه تامین اجتماعی، بیمه خدمات درمانی و بیمه نیروهای مسلح تنها بخشی از هزینه‌های درمانی را پرداخت خواهند کرد اما با تهیه بیمه‌های درمان تکمیلی می‌توان مازاد هزینه‌ها را جبران کرد. همچنین بیمه‌های پایه برخی از بیماری‌ها را تحت پوشش ندارند و بهتر است که از بیمه تکمیلی انفرادی بهره‌مند شد.

نکته: برخی از شرکت‌های بیمه‌ای شرایطی را ایجاد کرده‌اند که تمام افراد حتی بدون داشتن بیمه‌های پایه هم بتوانند از این بیمه نامه استفاده کنند که بهتر است در این مورد از کارشناس‌های بیمه اطلاعات کسب کنید.

منظور از بیمه تکمیلی انفرادی چیست؟

بیمه انفرادی چیست؟

بیمه تکمیلی انفرادی یکی از طرح‌های بیمه‌ای است که به درخواست بیمه‌گزار صادر می‌شود. این بیمه نامه را می‌توان با پوشش‌ها و خدمات درمانی مختلف تهیه کرد. تنها نکته مهم این است که پوشش‌ها دو نوع اصلی و اضافی دارند که با توجه به درخواست بیمه‌گزار و پرداخت حق بیمه می‌توان از خدمات آن‌ها بهره‌مند شد. 

پوشش‌های بیمه تکمیلی انفرادی 

همانطور که اشاره شد دو نوع پوشش اصلی و اضافی برای بیمه درمان تکمیلی در نظر گرفته شده است و بخش اصلی پوشش‌های بیمه‌ای برای پرداخت هزینه‌های درمانی و پزشکی تعیین شده است. در حقیقت با بالا رفتن هزینه‌های درمانی مهم است که یک پشتوانه مالی داشت تا نگرانی برای جبران هزینه‌ها رخ ندهد. از این رو شرکت‌های بیمه‌ای برای اینکه دغدغه‌ها و نگرانی‌ها را کاهش دهند، بیمه تکمیلی انفرادی را با پوشش‌های مختلف ارائه می‌کنند. تنها دقت داشته باشید که خرید یکسری پوشش‌ها به صورت اختیاری است که با پرداخت حق بیمه بیشتر امکان پذیر است. همچنین دقت کنید که علاوه بر پوشش‌های فرعی عوامل دیگری هم بر افرایش حق بیمه تاثیر می‌گذارد. این عوامل عبارتند از:

 • شرایط سنی بیمه شده
 • بیماری‌های زمینه‌ای
 • جنسیت 
 • سوابق پزشکی 

پوشش‌های اصلی و اضافی بیمه درمان تکمیلی انفرادی به شرح زیر هستند:

 • جبران هزینه‌های بستری، جراحی، شیمی‌درمانی، رادیوتراپی، آنژیوگرافی قلب، انواع  سنگ شکن در بیمارستان و مراکز جراحی محدود و Day Care
 • پرداخت خسارت‌های جراحی‌های مهم که مرتبط با سرطان، مغز، اعصاب مرکزی و نخاع (به استثنای دیسک ستون فقرات)، گامانایف، قلب، پیوند ریه، کبد، کلیه و مغز استخوان
 • جبران هزینه‌های عمل‌هایی مانند: زایمان اعم از طبیعی و سزارین
 • پرداخت خسارت و جبران هزینه‌های پاراکلینیکی مانند: سونوگرافی، ماموگرافی، انواع اسکن و آندوسکوپی، MRI، اکوکاردیوگرافی، استرس اکو و دانسیتومتری، تست ورزش، تست آلرژی، تست تنفسی شامل اسپیرومتری و PFT، نوار عضله EMG، نوار عصب NCV، نوار مغز EEG، نوار مثانه، شنوایی سنجی، بینایی سنجی، هولتر مانیتورینگ قلب و آنژیوگرافی چشم
 • جبران خسارت‌های عمل‌های سرپایی مانند: شکستگی و در رفتگی، گچ گیری، ختنه، بخیه، کرایوتراپی، اکسیزیون لیپوم، بیوپسی، تخلیه کیست و لیزر درمانی
 • جبران هزینه جراحی عیوب انکساری چشم
 • هزینه‌های آمبولانس شهری و بین شهری
 • جبران خسارت‌ها و هزینه‌های دارو و خدمات اورژانس غیر بستری
 • پرداخت هزینه‌های دندانپزشکی تا سقف تعهدات (به غیر از خدمات زیبایی)
 • هزینه‌های نازایی و درمان ناباروری
 • پرداخت هزینه‌های خرید عینک و سمعک
 • جبران هزینه خدمات آزمایشگاهی شامل آزمایش‌های تشخیص پزشکی، پاتولوژی یا آسیب‌شناسی و ژنتیک پزشکی، انواع رادیوگرافی، نوار قلب و فیزیوتراپی (به استثنای چکاپ)
 • جبران هزینه ناهنجاری‌ها و بیماری‌های جنین (تست‌های غربالگری)

مزایا و معایب بیمه تکمیلی درمان چیست؟

مزایا و معایب بیمه تکمیلی به شرح زیر است:

 

همانطور که می‌دانید بیمههای درمانی پایه؛ برای دندان پزشکی خدمات محدودی را در مراکز محدود ارائه می‌کنند، به این ترتیب بیمههای تکمیلی می‌توانند کمک خیلی زیادی در جبران هزینههای سنگین دندان‌پزشکی باشند.

از خدمات همه بیمارستانها و مراکزی درمانی خصوصی طرف قرارداد با بیمههای تکمیلی، می توان استفاده کرد.

اگر به تازگی باردار شده و یا قصد بارداری دارید؛ این مزیت بیمه تکمیلی از آنِ شماست؛ می توانید با استفاده از بیمههای تکمیلی، هزینههای نازایی و زایمان خود را رسیدگی نمایید.برای اطلاعات بیشتر، مقاله بیمه تکمیلی برای نازایی را مطالعه کنید.

دوره انتظار این بیمهنامه در بعضی پوشش‌ها مثل بستری  و جراحی زیاد است. ممکن است دوره انتظار، بیمه شده را تا حدی خسته کند.

از دیگر محدودیتهای بیمه تکمیلی می توان به داشتن سقف تعهدات در پرداخت خسارات بیمه نامه اشاره کرد. راهنمای کامل بیمه تکمیلی درمان را در 

   https://bimeh.com/mag/what-is-supplementary-health-insurance/

بخوانید.

شرایط تهیه بیمه تکمیلی 

شرایط بیمه تکمیلی

شرکت‌های بیمه در حال حاضر خدمات بیمه تکمیلی را به صورت گروهی، خانواده و انفرادی ارائه می‌کنند. همچنین هر شرکت بیمه‌ای برای استفاده از خدمات درمانی، یکسری قوانین و شرایطی دارد که بهتر است قبل از تهیه بیمه نامه آن‌ها را بدانید. بنابراین برای این کار نیاز به یک سامانه یا کارگزاری بیمه دارید تا در زمان کوتاهی بهترین بیمه نامه را با شرایط عالی تهیه کنید. بیمه دات کام یکی از کارگزاری‌های آنلاین خرید بیمه است که شرایط استعلام و مقایسه طرح‌ها و خدمات بیمه را در شرکت‌های بیمه‌ای فراهم کرده تا همه افراد بتوانند بدون نگرانی و در زمان کوتاهی بهترین بیمه نامه را تهیه کنند.

در نتیجه همانطور که در ابتدای متن توضیح داده شد شرکت‌های بیمه با توجه به شرایط خود و بیمه‌گزار، پوشش‌های گوناگون را ارائه می‌کند تا هنگام بروز حادثه بتوان بالاترین خسارت را دریافت کرد. اما با تهیه بیمه تکمیلی انفرادی از بیمه دات کام می‌توانید از خرید خود به صورت آنلاین و بدون محدودیت زمانی و مکانی لذت ببرید. 

مدارک لازم برای صدور معرفی ‌نامه بیمه تکمیلی 

اگر شما به عنوان بیمه‌گزار می‌خواهید که از خدمات شرکت‌های بیمه‌ای بهره‌مند شوید نیاز است که از مراکز درمانی طرف قرارداد بیمه استفاده کنید یا با دریافت معرفی نامه به صورت آنلاین یا حضوری از خدمات سایر مراکز درمانی استفاده کنید. 

نکته مهم این است که اگر در بیمارستان‌های طرف قرارداد بیمه‌های پایه، درمان خود را انجام می‌دهید، نیازی به پرداخت فرانشیز بیمه تکمیلی نیست. اما برای صدور معرفی نامه نیاز است که یکسری مدارک به بیمه‌گر خود تحویل دهید که عبارتند از:

 • کپی صفحه اول دفترچه بیمار
 • کپی کارت درمانی یا نامه ‌بیمه‌گزار یا نامه نماینده
 • کپی دستور پزشک معالج

کدام بیمه تکمیلی انفرادی بهتر است؟

در هنگام انتخاب بهترین بیمه تکمیلی انفرادی و بهترین بیمه تکمیلی خانواده مولفه‌های زیر را در نظر بگیرید:

1. طرح‌ها و پوشش‌های ارائه شده از طرف شرکت‌های بیمه‌گر

2. تعداد مراکز درمانی طرف قرارداد

3. تعداد شعب، نمایندگی‌های شرکت بیمه و گستردگی خدمات آن‌ها

4. نرخ بیمه

5. میزان دوره انتظار

می‌توانید از دو شرکت بیمه سامان و شرکت بیمه تعاون بیمه تکمیلی انفرادی و بیمه تکمیلی خانواده  ارزان را از این لینک  تهیه کنید.

مراحل پرداخت خسارت در بیمه تکمیلی انفرادی

با تهیه بیمه تکمیلی انفرادی می‌توان از خدمات و پوشش‌های آن بهره‌مند شد. اما برای دریافت خسارت چه باید کرد؟

شرکت‌های بیمه‌ای برای اینکه بتوانند هزینه‌های خدمات درمانی و پزشکی تحت پوشش خود را جبران خسارت کنند، یکسری مدارک نیاز دارند تا با کارشناسی متخصص بیمه و سقف تعهدات، جبران خسارت کنند. بنابراین مراحل پرداخت خسارت در شرکت‌های بیمه به شرح زیر است: 

 • اعلام کتبی خسارت از طرف ‌بیمه‌گزار در فرم مربوطه خسارت
 • تشکیل پرونده  و پیگیری خسارت توسط ‌بیمه‌گر
 • جمع آوری مدارک اولیه جهت تشکیل پرونده و بررسی آن
 • بررسی و ارزش گذاری هزینه نقص عضو توسط پزشک معتمد بیمه‌گر
 • رسیدگی و ارزیابی خسارت پس از کارشناسی و تکمیل مدارک و مشخص کردن محدوده تعهدات ‌بیمه‌گر
 • محاسبه خسارت وارد شده
 • صدور حواله خسارت برای بیمه‌گزار

به طور کلی توصیه می‌کنیم که برای جبران هزینه‌های درمانی و خدمات پزشکی از بیمه تکمیلی استفاده کنید تا نگرانی‌ها برای جبران خسارت‌های رخ داده کاهش پیدا کند.

 

 

 

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *