اخبار 03 تیر 1402 - 1 سال پیش زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه
کپی شد!
0

گردشگری عشایری در قزوین تقویت شود

گردشگری عشایری در قزوین تقویت شود

به گزارش ایلنا، غلامحسن اسلامی‌صدر در جلسه شورای عشایری شهرستان قزوین که در سالن جلسات فرمانداری برگزار شد، با اشاره به کاهش جمعیت عشایر قزوین تصریح کرد: زندگی عشایر با طبیعت و زمین عجین شده و ما باید زیرساخت‌های لازم برای زندگی این افراد را فراهم و منابع طبیعی موجود را احیاء کنیم.

سرپرست فرمانداری شهرستان قزوین افزود: عشایر نقش پررنگی در تأمین مواد پروتئینی به‌ ویژه گوشت قرمز و سایر فرآورده‌های دامی دارند و هر ۶ ماه به منظور چرای دام به مناطق مستعد چرا کوچ می‌کنند.

وی ادامه داد: یکی از مشکلاتی که ممکن است زندگی آن‌ها را به خطر بیندازد چرای دام‌های غیربومی در محل زندگی عشایر است که باید مدیریت شود؛ همچنین در این حوزه باید نهاده برای دام‌ها در نظر بگیریم.

این مسئول بیان کرد: نحوه معیشت و زیست، الگوی سکونت، سنت‌ها و آداب و رسوم، طبیعت منحصر به فرد و ویژگی راه‌های ایلی از جمله جاذبه‌های دیدنی شیوه زندگی عشایر است که می‌توان براساس آن گردشگری عشایر را در قزوین ایجاد و تقویت کرد، مدیریت باید به گونه‌ای باشد که پذیرش گردشگر بدون اینکه به محیط و فرهنگ عشایر لطمه بزند، صورت بگیرد.

وی خاطرنشان کرد: حضور در بین عشایر و همراهی در بخشی از مسیر باعث می‌شود چشم‌انداز خوبی از زندگی آن‌ها به دست بیاوریم، در کوچ اخیر عشایر الموت آن‌ها را همراهی و مشکلات موجود را احصا کردیم و می‌توان گفت درحال حاضر زیرساخت‌های جامعه عشایری در قزوین با مشکلاتی در حوزه‌های آب شرب، بهداشت و درمان، برق و سوخت روبه‌رو است که باید دستگاهای اجرایی برای حل آن تلاش کنند.

اسلامی‌صدر اظهار کرد: جمعیت عشایر کم است اما این دلیلی نمی‌شود که به آن‌ها خدمات ندهیم، از طرفی حمایت ما نباید منجر به تغییر سبک زندگی عشایری شود.

وی با اشاره به اقدامات مورد نیاز، خاطرنشان کرد: در حوزه راه می‌توان مسیر کوچ را ترمیم کنیم تا مسیر دسترسی داشته باشند و در صورت بروز حادثه بتوانند به مراکز درمانی مراجعه کنند، برخی اتفاقات تلخ مانند فوت مادر باردار یا فوت بر اثر سکته در سال‌های گذشته به دلیل صعب‌العبور بودن راه‌ها رخ داده که ناراحت کننده است.

سرپرست فرمانداری شهرستان قزوین یادآور شد: باید پد هلی‌کوپتر در برخی از قسمت‌های مسیر کوچ عشایر تأسیس شود تا در صورت نیاز به درمان خدمات‌رسانی شود، همچنین تخصیص آرد خام، تأمین نفت سفید، تأمین کپسول گاز و تقویت آنتن‌دهی موبایل و اینترنت از جمله موارد مورد نیاز است که باید مورد توجه قرار بگیرد، از دستگاه‌های اجرایی می‌خواهیم که به صورت جدی در این حوزه ورود پیدا کنند و اقدامات لازم در اسرع وقت انجام شود.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *