اخبار 4 شهریور 14025:55 ب.ظ زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه
کپی شد!
0

تصویب شرح خدمات طرح ویژه احیاء باغات اراک در شورای‌عالی معماری‌وشهرسازی

تصویب شرح خدمات طرح ویژه احیاء باغات اراک در شورای‌عالی معماری‌وشهرسازی

به گزارش ایلنا، علیرضا عزیزی افزود: وسعت این باغات 1000 هکتار است که در گذشته به عنوان ریه‌های شهر اراک نقش موثری در تلطیف هوا و شادابی داشته است. با این طرح تلاش می‌شود تا تحولی در آب و هوای منطقه شکل گیرد.

وی ادامه داد: در این طرح که با رویکرد حفاظت فعال تهیه و تدوین شده است، با ارائه مجوزهای قانونی، امکان بهره‌برداری اقتصادی از باغات را برای باغداران ایجاد می‌کند تا علاوه بر حفظ باغات، امکان ایجاد فضای تفرجگاهی برای مردم نیز فراهم شود.

معاون شهرسازی و معماری اداره‌کل راه و شهرسازی استان مرکزی اظهار داشت: بر این اساس این اداره‌کل در اسرع وقت نسبت به عقد قرارداد با مشاورین ذی‌صلاح، شرح خدمات مصوب شورای عالی شهرسازی و معماری ایران را در دستور کار قرار می‌دهد.

عزیزی تصریح کرد: با توجه به وضعیت ویژه باغات و اراضی کشاورزی پیرامون شهر اراک و نقشی که در حفظ سلامت این کلانشهر دارد، این طرح در دستور کار اداره کل راه و شهرسازی استان مرکزی قرار گرفت و ضرورت تهیه طرح در شورای عالی معماری و شهرسازی کشور به تصویب رسید.

وی بیان داشت: شرح خدمات طرح ویژه احیاء باغات سنجان، کرهرود و قنات ناصری اهمیت بیشتری دارد. بر همین اساس با بهره‌گیری از نظرات متخصصان توسط این نهاد تهیه و تدوین شد و در اختیار دفتر طرح‌های کالبدی وزارت راه وشهرسازی قرار گرفت.

معاون شهرسازی و معماری اداره‌کل راه و شهرسازی استان مرکزی تأکید کرد: این طرح با هماهنگی‌های پیشین که در سطح استان، بین شهرداری و شورای شهر اراک، جهاد کشاورزی و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی صورت گرفت. مجموعه مدیریت شهری آمادگی همراهی و هماهنگی لازم برای تسریع در این فرایند را دارد.

عزیزی ابراز داشت: پس از نشست‌های کارشناسی متعدد و بهره‌گیری از نظرات سایر اعضای شورای عالی شهرسازی و معماری ایران به خصوص سازمان حفاظت محیط‌زیست و نماینده وزارت جهاد کشاورزی، در هفته گذشته، شرح خدمات تهیه طرح در وزارت راه و شهرسازی نهایی شد.

وی به ضرورت اجرای این طرح برای احیای باغات و اراضی کشاورزی اشاره کرده و اضافه کرد: در سطح ملی نیز شهرهای معدودی تاکنون موفق به اخذ چنین مجوزی از بالاترین مرجع شهرسازی کشور شده‌اند که این رخداد اهمیت موضوع را مشخص می‌کند.

معاون شهرسازی و معماری اداره‌کل راه و شهرسازی استان مرکزی با بیان اینکه شهر اراک چهارمین شهری است که این طرح برای باغات آن اجرایی می‌شود، گفت: شهرهای دیگر شامل باغات ناژوان در شهر اصفهان، طرح باغستان‌های شهر قزوین و طرح ویژه باغات قصرالدشت شهر شیراز است.

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *