اخبار 21 3 آذر 14008:11 ب.ظ زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0

دانشگاه‌ها به مردم بدهکار هستند/ ضرورت حرکت به سمت دانشگاه‌های نسل سوم و چهارم

دانشگاه‌ها به مردم بدهکار هستند/ ضرورت حرکت به سمت دانشگاه‌های نسل سوم و چهارم

ایسنا/ایلام معاون مالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: اگر دانشگاه در راستای حل مسائل پیرامونی مردم تلاش نکند به وظیفه خود عمل نکرده است.

«علی خطیبی» در مراسم معارفه دکتر « طاهر علی‌محمدی» به عنوان سرپرست دانشگاه ایلام اظهار کرد:نگاه سرپرست دانشگاه نویدبخش به بلوغ رسیدن جامعه علمی است و دانشگاه را باید از مسیر سنتی که امروز دارد و فقط به تربیت فارغ‌التحصیل می‌پردازد را  به سمت نسل سوم و چهارم سوق دهیم چون همه دانشگاه‌های دنیا بر تولید ثروت تاکید کرده اند و این مهم باید در دانشگاه های کشور نهادینه شود.

وی با قدردانی از تلاش‌های دکتر علی‌اکبری ، رئیس پیشین دانشگاه ایلام، گفت:ما 4 سال وقت نداریم و باید واحد زمان را به روز و ساعت ببینیم تا بهتر از زمان استفاده کنیم به همین دلیل در آغاز دولت کار را با مدل  مقایسه دانشگاه‌های بزرگ در وابستگی به بودجه‌ی عمومی کشورها آغاز کرده‌ایم.

معاون مالی وزارت علوم تاکید کرد: دانشگاه توکیو دارای وابستگی 36 درصدی و دانشگاه ام. آی . تی صفر درصدی به بودجه عمومی کشورهای متبوع است اما در کشور ما وابستگی بودجه دانشگاه‌های کشور به بودجه  دولت در ۱۳۹۵ ۷۲ درصد بوده ولی این رقم در سال ۱۴۰۰ به ۸۲ درصد رسیده است که این میزان در طول پنج سال اخیر نه تنها کاهش نیافته بلکه ۱۰ درصد رشد داشته است.

خطیبی با بیان اینکه برای حل این مشکل باید در پایان‌نامه‌ها و تحقیقات به نوآوری توجه شود، تصریح کرد: در آمریکا در 500 مقاله یک نوآوری و در دانشگاه‌های ایران در هر 170 هزار مقاله یک نوآوری وجود دارد که باید در این مسیر فکر اساسی کرد و رسیدن به دانشگاه در تراز انقلاب اسلامی در گرو حل این مشکلات است.

وی با بیان اینکه دانشگاه‌های ما به جامعه بدهکار هستند، تصریح کرد: اگر دانشگاه در راستای حل مسائل پیرامونی مردم تلاش نکند به وظیفه خود عمل نکرده است ، یکی از اصلی ترین کارکردهای دانشگاه ها ارائه راه حل برای حل معضل بیکاری است که وزارت علوم در دولت سیزدهم نیز به این مسئله اهتمام جدی دارد.

معاون وزیر علوم بر نقش دانشگاه در کاهش آسیب‌های اجتماعی تاکید کرد و گفت: دانشکده کشاورزی ایلام باید نقش خود را در کشاورزی علمی و بهره‌وری بالا در این زمینه ایفا کند.

خطیبی با قدردانی از تلاش ها و اقدامات رییس سابق دانشگاه ایلام گفت: طی دوره اخیر ریاست دانشگاه ایلام اقدامات چشمگیر علمی، فرهنگی و زیرساختی انجام شده است و اگر چنانچه تمامی اساتید دانشگاه و دانشجویان نگاه دانشگاه ایلام را داشته باشیم به یک بلوغ علمی خواهیم رسید.

در این مراسم با حکم وزیر علوم، تحقیقات و فناوری “طاهر علی محمدی” به عنوان رییس جدید دانشگاه ایلام منصوب و از خدمات دکتر محمد علی‌اکبری تقدیر شد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *